Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

HRŮZA! ZNEUŽÍVAL DĚTI! Jde na tři roky do vězení!

Devatenáctiletého Pavla T. odsoudil zlínský soud za čtyři případy zneužití a jedno znásilnění dětí do vězení na tři roky.

Tři roky ve věznici s dozorem, zákaz práce s mládeží na sedm let a ústavní sexuologické léčení, tak zněl v úterý verdikt Krajského soudu ve Zlíně nad devatenáctiletým Pavlem T. ze Zlínska. Mladého muže obžaloba vinila ze čtyř případů pohlavního zneužití a jednoho znásilnění dětí ve věku od čtyř do 11 let.

 

Soud Pavla T. uznal vinným z výtržnictví, omezování osobní svobody, pohlavního zneužití a zločinu znásilnění.

 

Jednání, které začalo v pondělí, probíhalo s výjimkou vynesení rozsudku s vyloučením veřejnosti. "S ohledem na věk obžalovaného a citlivost případu jsem se rozhodla vyloučit veřejnost z jednání," uvedla soudkyně Iveta Šperlichová.

 

Devatenáctiletý mladík ze Zlínska pohlavně zneužil děti ve čtyřech případech od června 2009 do června 2010. V době, kdy obžalovanému bylo 17 let, měl sexuálně zneužít tři děti ve věku 10, devět a 11 let. O rok později pak měl znásilnit sedmiletého hocha, kterého donutil k různým sexuálním praktikám. Tomu měl navíc přihlížet ještě čtyřletý chlapec.

 

Všechny čtyři případy se staly za bílého dne. Mladík si vybíral neznámé osamělé děti na opuštěných místech. Pokusil se zneužít nebo zneužil celkem pět dětí ve věku od čtyř do 11 let. "Pachatel věděl, že dělá něco zakázaného, ale pud byl prý silnější. Se svým problémem si nevěděl rady. Podle vyšetřovatelky mladík nic nezapíral a on i celá jeho rodina po dobu vyšetřování spolehlivě spolupracovali. Obviněný muž se nyní léčí," podotkla k případu zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

 

Podle státního zástupce Leo Foltýna hrozilo mladému muži pět až 12 let ve vězení. Soud nakonec rozhodl udělit mladíkovi trest pod zákonnou hranicí, a to především s ohledem na nízký věk obžalovaného. "Není ale možné udělit trest podmíněný, jak si přál obhájce. Podle znalců je pohyb obžalovaného na svobodě vysoce nebezpečný. Ukázalo se, že trpí poruchou osobnosti s rysy pedofilie a prvky sexuální agresivity. Pokud by se navíc dlouhodobě neléčil, mohla by jeho porucha vést až k pedofilnímu sadismu," poznamenala soudkyně Šperlichová.

 

Rozsudek ještě není pravomocný, protože obžalovaný i státní zástupce si vzali čas na rozmyšlenou. "S největší pravděpodobností se odvoláme. Podle nás totiž soud dostatečně nezvážil možná rizika spojená s pobytem mého klienta ve vězení. Už nyní se u něj projevují rysy autoagresivity a pobyt ve vězení by u něj mohl vést až k sebedestrukci," dodal obhájce obžalovaného.

Martina Julinová tn.cz / Mediafax