zoufalý čin

Muž se zapálil na Václaváku: Policie našla dopis na rozloučenou!

Téma:

Na Václavském náměstí se v noci pokusil upálit pacient Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. 56letý muž se polil hořlavinou a zapálil. Na rozloučenou nechal vzkaz

Krátce před úterní půlnocí se na Václavském náměstí v Praze zapálil šestapadesátiletý muž. Podle informací mluvčího vinohradské nemocnice Lukáše Matýska leží muž v kritickém stavu na popáleninovém centru. Mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová uvedla, že utrpěl muž rozsáhlé popáleniny celého těla.

 

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan řekl, že šlo o pacienta Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, který se nevrátil z vycházky. Policisté případ vyšetřují. "Dopustil se toho sám, nikdo mu nepomáhal," dodal mluvčí. Kriminalisté v tašce popáleného muže našli i "písemnost s určitým vzkazem", uvedl Hulan. "Tuto písemnost nelze v žádném případě vnímat jako jednoznačný dopis na rozloučenou, nicméně její obsah určitým způsobem koresponduje s jednáním šestapadesátiletého muže. Kriminalisté budou i nadále zjišťovat a prověřovat veškeré okolnosti celé události," dodal mluvčí.

 

Kolemjdoucí se vousatého muže s vizáží bezdomovce snažili uhasit bundami. Po chvilce někdo přiběhl s hasicím přístrojem.

 

 

Hasiči dali zraněnému dýchat kyslík a vzápětí se silně popáleného muže ujali přivolaní záchranáři. Desítky minut ho ošetřovali v sanitce, poté byl převezen na popáleninové centrum do vinohradské nemocnice.

 

Podle prohlášení mluvčí pražské záchranné služby Jiřiny Ernestové muž po předání do nemocnice zemřel. Ukázalo se ale, že to není pravda. Je hospitalizovaný na popáleninovém centru a jeho stav je kritický. Má popáleniny na 100 procentech těla.
 

"Ten pán šel sám směrem od pomníku. Najednou se z něj stal asi tři metry vysoký plamen,“ uvedl svědek. 

 

 

K ošetření putovala i dívka, která se nešťastníka snažila zachránit a utrpěla při tom lehčí popáleniny.

 

 

Muž zůstal podle svědků bezprostředně po uhašení plamenů při vědomí, ale v šoku a neschopen slova. Motiv jeho činu tak zjišťují kriminalisté, kteří si případ převzali.

 

 

 

Ředitel bohnické psychiatrické nemocnice Martin Hollý na dotaz ČTK ohledně vycházek pacientů uvedl, že ke konkrétnímu případu se vyjadřovat nemůže. "Zcela obecně lze však říci, že součástí léčení pacientů je umožnění kontaktu s přirozeným sociálním prostředí formou krátkodobých propustek. Zvlášť u pacientů, u kterých není důvod k hospitalizaci bez jejich souhlasu. Věnujeme velkou pozornost chování pacientů a sledujeme jakékoli možné viditelné zhoršení zdravotního stavu, které by mohlo znamenat ohrožení pro ně nebo jejich okolí. V takovém případě se může dobrovolná hospitalizace změnit v nedobrovolnou se zákazem vycházek," napsal.

 

U některých pacientů je ale podle něj obtížné rozpoznat jejich utajované sebevražedné úvahy. "Asi každý zkušený psychiatr zažil případ člověka, který se jevil zcela bezproblémový, spolupracující a vyrovnaný, a přesto se takový člověk pokusil o sebevraždu," dodal.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz