Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Myslivec líčil zakázané pasti. Chytila ho fotopast!

Myslivec líčil past, sklapla fotopast - 13
Zdroj: Mediafax
Muž sice zapíral, ale důkazy ho usvědčily. Půjde před soud

Ohavný případ lidské krutosti mezi myslivci odhalili pracovníci záchranné stanice živočichů v Plzni. Myslivec tam líčil zakázané čelisťové pasti na predátory, jejichž použití zakazuje hned několik zákonů. Půjde zřejmě před soud.

Čelisťové pasti, lidově nazývané "železa", jsou mimořádně trýznivým způsobem lovu a jako takové je zákon přísně zakazuje už desítky let. Myslivec, který je kladl, se sice snažil před policií zapírat, ale měl smůlu. Do své pasti ho totiž nachytali ochránci zvířat.
 

"Jednalo se o používání této pasti tím nejbrutálnějším způsobem v rozporu hned s několika platnými zákony. Celý případ je o to závažnější, že tímto zakázaným způsobem lovu vědomě lovila osoba znalá zákona, která dokonce z příslušných paragrafů složila odbornou mysliveckou zkoušku, má lovecký lístek a je členem mysliveckého sdružení," řekl šéf záchranné stanice Karel Makoň. Neméně závažná je podle něj i skutečnost, že do želez se lovilo v mysliveckém zařízení a to minimálně po dobu několika měsíců.

ČTĚTE TAKÉ:
BRUTÁLNÍ pytláci usmrcují zvířata v nebezpečných pastech!

 

Železa objevili pracovníci záchranné stanice živočichů u mysliveckého zařízení, které slouží jako odchovna divokých kachen nedaleko Starého Smolivce na jižním Plzeňsku. Na malé ploše se tam kolem oploceného rybníčku tísní 200 kachen divokých se zastřiženými letkami na křídlech. Jedná se uměle vyvolaný nadstav zvěře, která láká dravce na snadnou kořist.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Po objevení želez nainstalovali záchranáři do jejich blízkosti fotopast, reagující na pohyb a zaznamenávající vše, co se mihne před objektivem. Během tří měsíců sledování pak získali 70 fotografií, které lze použít jako důkaz.
 


 

"Past byla vždy natažená a funkční, umístěná u schválně vytvořeného otvoru v pletivovém plotu, zvíře, které hledalo otvor v oplocení, aby se dostalo do ohrady ke kachnám, nemohlo tuto díru minout. Důmyslně vyskládaný tunel z kamení pak navedl vetřelce přímo do díry pod pletivo a do natažených želez," řekl Makoň.
 

Zvíře, které šlápne do železa je chyceno za přední tlapu či čenich, přičemž dojde ke zmrzačení zvířete, což je nejen značně bolestivé, ale hlavně nepřípustné a v rozporu hned s několika zákony. Jde o zakázaný způsob lovu zakázanou pastí, jedná se o brutální týrání zvířete mimo jakoukoli etiku a cit.
 

PSALI JSME:
Z HAJNÉHO PYTLÁKEM! Slovák pytlačil ve vlastním revíru

 

Pracovníci záchranné stanice na existenci pasti upozornili pracovníky Státní veterinární správy i policii. Všichni pak společně vyrazili na místo v doprovodu mysliveckého hospodáře. Policisté pak na místě past zajistili.
 

"Myslivec tvrdil, že o pasti věděl, ale on ji údajně nelíčil a neví, kdo by to mohl dělat, zařízení prý převzal i s pastí po zesnulém kolegovi před dvěma roky a od té doby si pasti nevšímal. Muž měl na sobě stejný svetr a boty, jako osoba zachycená naší fotopastí při manipulaci se železy," uvedl Makoň.
 


 

"Původně to vše vypadalo, že případ skončí pouze jako přestupek. Pachatel se následně přiznal, policie později případ překvalifikovala z přestupku na trestný čin. Pro pachatele by to znamenalo soud, zákaz činnosti, zápis v trestním rejstříku, ztrátu loveckého lístku, zbrojního pasu a vyloučení z mysliveckého sdružení," dodal Karel Makoň.
 

Po celé tři měsíce nezaznamenala nastražená fotopast, že by se do želez chytil nějaký predátor. Paradoxně ale mezi čelisti zabloudila kachna, kterou ozubené svěráky smrzačily.
 


 

tn.cz / mediafax / gar