Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Myslivec postřelil dva zloděje, žena oslepla. Dostal 6 let

Brokovnice
Zdroj: Mediafax
Muž bránil svůj majetek a vystřelil třikát na auto lupičů. Vážně zranil hladou ženu. Ilustrační foto

Původně Karlu Baštovi za zranění dvou zlodějů hrozilo až 15 let ve vězení.

Krajský soud v Brně v úterý odsoudil jednapadesátiletého Karla Baštu k šesti letům ve vězení. Obžaloba Baštu vinila z pokusu o vraždu. V polovině letošního března střílel na Ivančicku ve sběrně surovin brokovnicí na auto, ve kterém ujížděli dva zloději.

 

Muž se při začátku jednání 10. listopadu hájil tím, že nechtěl nikoho zranit, natož zabít, ale pouze automobil s jeho majetkem zastavit. Uvedl, že se jako dlouholetý myslivec chystal osudné ráno do revíru na škodnou. Kvůli tomu měl u sebe brokovnici se čtyřmi náboji. Při odchodu dostal upozorňující SMS zprávu, že se mu někdo vloupal do objektu sběrny.

 

Zlodějku připravil o zrak

 

Po příjezdu na místo uviděl zloděje, vystřelil nejprve do vzduchu, pak nemířenou ránu na přední kolo a poslední výstřel byl podle jeho slov náhodný. Právě při něm zasáhl dívku do hlavy.

 

Třiadvacetiletou Veroniku Holešínskou zasáhly broky do hlavy, lékaři jí poté museli odstranit pravé oko, na levé prakticky nevidí. Stejně starý Marek Severa, druhý z lupičů, byl jen lehce zraněný na pravé noze. Bašta pak údajně z auta zlodějů ukradený šrot přeskládal do svého vozidla a materiál odvezl zpět, aniž by Holešínské pomohl.

 

117 tisíc korun náhrady

 

"Choval jsem se jako primitiv. Nedokážu si to vysvětlit. Strašně mě to mrzí. Dodnes se s tím nemůžu srovnat. Nesmířím se s tím do konce života. Moc se jí omlouvám. Na život svých dětí mohu odpřísáhnout, že tam nebyl úmysl je zabít,“ řekl soudu Bašta.

 

Ještě před začátkem líčení zaplatil poškozené náhradu 100 tisíc korun a dalších více než 17 tisíc korun jako léčebné výlohy.

 

Muži hrozilo až 15 let ve vězení

 

Státní zástupkyně požadovala trest na spodní hranici sazby za vraždu ve stádiu pokusu, kde Baštovi hrozil trest až 15 let vězení. Naopak jeho obhájce prosazoval ublížení na zdraví z nedbalosti a navrhl pro svého klienta podmínku.

 

Senát v čele s Milošem Žďárským se nakonec částečně přiklonil k názoru státní žalobkyně, ale využil pro Baštu mimořádné snížení trestu, kdy mu hrozilo 3 až 10 let za mřížemi.

 

Bašta se hned v soudní síni proti rozhodnutí odvolal, případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

 

Spíše jsou běžné travgické nehody myslivců. V polovině listopadu zemřel na honu jeden z nimrodů. Zasáhla ho střela jiného myslivce.

 

Mediafax