dědečkova minulost

ÚTOK NA KLAUSE: Jeho gymnázium posprejovali hákovým křížem!

Na prestižním gymnáziu Václava Klause mladšího v pražské Libni někdo namaloval hákový kříž a rudou hvězdu. Naráží na minulost prezidentova tchána?

Vychvalované pražské gymnázium PORG přes noc vyzdobily nechvalně známé nacistické a komunistické symboly.


Hákový kříž, rudá hvězda a iniciály Š. M. se evidentně navážejí do minulosti dědečka majitele školy a do tatínka první dámy Livie Klausové, Štefana Mištiny. V roce 1940 se totiž Miština odstěhoval s rodinou z Prahy do Košic, kde následně pracoval u tajné policie fašistického Slovenska a měl se podílet i na perzekuci slovenských Židů. S tímto zjištěním přišly Lidové noviny.


V únoru 1948 pak Miština vstoupil do Komunistické strany Slovenska. A právě kvůli jeho minulosti někdo evidentně útočí na jeho vnuka a ředitele školy Václava Klause mladšího.


"Nemám rád vandalismus ani nacismus v jakékoli podobě. Natáčet k tomu nic nehodlám. Václav Klaus," reagovala to v smsce Klaus mladší.Fasádu školy musel vandal zhyzdit během několika minut. Jinak by si ho sousedé prý všimli. "Já jsem včera venčil psa, přišel jsem domů a za 10 minut to bylo namalovaný. Svlékl jsem si bundu, šel jsem do obýváku, jdu si zakouřit na balkon a najednou vidím, že už to tam bylo. Za deset minut to tam bylo," popsal událost soused.


Na inkriminované místo je namířená bezpečnostní kamera. Odhalit pachatele nebo ho identifikovat, by tedy nemuselo být zas tak těžké. A mohou ho přijít pěkně draho.
 

tn.cz / TV Nova / anš