Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ohavný čin

Středoškoláci dostali 12,5 a 18 let za brutální vraždu taxikáře

Taxi. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Taxi. Ilustrační foto
Témata:

Třem mladíkům, kteří byli obviněni z vraždy sedmačtyřicetiletého taxikáře dnes trestní soud v Bánské Bystrici schválil dohodu o vině. Soud jim uložil tresty odnětí svobody podle věku. Pářička a Majdiš dostali 12 a půl roku odnětí svobody a jejich starší kamarád Devečka 17 roků a osm měsíců.

Rozsudek je právoplatný, součástí dohody je i závazek obviněných, že se proti verdiktu soudu nemohou odvolat.
Od roku 2006, kdy začal platit nový trestní zákoník, jde o první případ vraždy, za kterou byli před soud postaveni mladiství pachatelé.

 

Celý plán vymysleli gymnazisti Pářička a Majdiš. O rok staršího Devečku přizvali především z důvodu, že měl jako jediný řidičský průkaz a potřebovali ho na to, aby po vraždě taxikáře řídil jeho vozidlo.


Mladíci měli vypracovaný plán vraždy s přesným rozdělením úloh. Na usmrcení oběti měli připravené kuchyňské nože, kanistry s benzinem a plachtu na zabalení usmrceného těla. Takto vyzbrojení přišli 14. prosince loňského roku i se skrytými zbraněmi na hlavní autobusovou stanici v Liptovském Mikuláši.Tam si vytipovali taxikáře Ivana s vozidlem Škoda Octavia a po desáté hodině večerní ho požádali, aby je odvezl do chatové oblasti u obce Dúbrava. Zde mu nařídili, aby zastavil. V momentě kdy se taxikář začal s autem otáčet, Majdič s Páričkou ho začali ze zadních sedadel bodat do krku a do tváře. Napadený se snažil bránit, ovšem Devečka, jenž seděl na předním sedadle vytáhl klíče a dvakrát ho jimi bodnul do břicha.


Trojice pak z místa činu utekla. Taxikář, který utrpěl četná zranění na místě zahynul. Za plánovanou vraždu s účelem získat majetkový prospěch zákon umožňuje uložit trest odnětí svobody až na 25 roků nepodmíněně. Párička a Majdiš byli v době skutku mladiství, čímž se trest snižuje. Devečka dostal nižší trest, protože posléze spolupracoval s policií a usvědčil své komplice. Odsouzená trojice musí také zaplatit něco přes 30 000 korun dceři zavražděného.

den TN.cz