Jedovatý metylalkohol

Někdo při pančování přelil metanol. Byl to omyl, ne úmysl, říká policie

Vyšetřovatelé v metylalkoholové kauze se pomalu propracovávají ke klíčovým osobám. Zatím prověřují několik verzí, jak se jedovatý metanol dostal do lahví. Zřejmě nejpravděpodobnější je verze, že to nebyl úmysl, ale omyl.

Policie už kvůli otravám metylalkoholem obvinila 23 lidí. Ve vazbě zatím skončili čtyři. Je mezi nimi i Rudolf F. z Ostravy. Podle policie se díky němu měl do oběhu dostat metylalkohol. Zatýkání ještě nekončí. Policie je na stopě dalším.

 

 

Kromě zatýkání policie také zjišťuje, jak se jedovatá látka dostala do oběhu. "Podle všeho to byla fatální chyba s fatálními následky," řek deníku Právo muž, který je dobře informovaný o policejním vyšetřování, s tím že ta aféra se pančovatelům alkoholu určitě nehodí.

 

Stále je však otázkou, proč se látka dostala do falšovaných lahví. Jednu z možných cest naznačil deníku detektiv, kterého si před rokem najaly velkoproducenti lihovin, aby zmapoval tuzemský černý trh s alkoholem. Podle něj padělatelé alkoholu tam lijí metanol pokud potřebují dohonit pár chybějících objemových procent alkoholu. "Zřejmě to někdo přehnal," myslí si soukromé očko.

 

A za celou kauzou je podle detektiva opět touha po větších výdělcích. Černí výrobci alkoholu nahrazují potravinářský líh, na který je uvalena vysoká spotřební daň, technickým denaturovaným lihem, který spotřební dani nepodléhá.

 

Unie výrobců a dovozců lihovin navrhuje aby se obchodování s denaturovaným lihem monitorovalo, stejně jako se tomu děje u konzumního lihu. Podle náměstka minstra financí Ladislava Minčiče to však zatím není možné. Právě z důvodu, že denaturovaný líh nepodléhá spotřební dani.
 

tn.cz / muf