Obavy ze sebevražedného útoku u soudu vyvolaly mimořádná opatření

Mimořádná bezpečnostní opatření, která u pražského soudu provázejí proces se skupinou údajných ruskojazyčných zločinců v čele s "vorem v zakoně" Andranykem Sohoyanem, vyvolala obava z bombového sebevražedného útoku v soudní síni.

Oficiálně hrozbu bombového útoku nikdo nepotvrdil, svědčí o ni však neobvykle široký rozsah kontrol uvnitř budovy soudu a před jednací síní. Příchozí, včetně novinářů, advokátů, žalobce i příbuzných obžalovaných, musejí projít dvojitou osobní prohlídkou, jejíž součástí je také kontrola na přítomnost výbušnin.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Soud s hlavou mafie komplikuje stíhání vyšetřovatele

 

Tu zajišťují speciálně vycvičení psi Vězeňské služby ČR, kteří očichávají každého, kdo vstupuje do soudní síně s výjimkou soudců. Příslušníci justiční stráže s automatickými zbraněmi pak kontrolují prostor v okolí budovy soudu, včetně přilehlých střech.

 

Mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová odmítla informace agentury Mediafax o bombové hrozbě komentovat. "Jde o zvýšená bezpečnostní a preventivní opatření na základě teoretických možností. Nevím o tom, že by v rámci vězeňské služby proběhly konkrétní indicie," reagovala Prunerová. Ani mluvčí městského soudu Martina Lhotáková informace přímo nepotvrdila. "To nemohu ani potvrdit ani vyvrátit," uvedla pouze.

 

Že se však nejedná o planou hrozbu, naznačuje informace, která před několika dny pronikla k novinářům, soud byl podle zdroje před zahájením procesu varován před možností bombového útoku. "Někdo by se mohl pokusit odpálit výbušninu v soudní síni," uvedl dobře informovaný zdroj pod podmínkou zachování anonymity.

 

Nebezpečí může podle policejních expertů vycházet z okolí 29letého Ukrajince Timura Treťjakova, který pro skupinu jako popravčí vykonával zadané vraždy. Za to ho soud loni poslal na výjimečných 22 let do vězení. Před soud loni Treťjakov předstoupil s dlouhými vlasy i vousy a působil dojmem náboženského fanatika.

 

"Jsem otrok a plním rozkazy mého majitele. Jsem otrok boží, všechno udělal ďábel. Nejsem zločinec. Chci, abyste mě ukřižovali jako Ježíše Krista,“ vykřikoval nejprve, poté poklekl a začal hlasitě zpívat. Ze soudní síně ho nakonec na pokyn soudkyně vyvedla eskorta a dalšího líčení se neúčastnil.

Mediafax