Nebezpečný živel

OBRAZEM: U Příbrami se protrhla hráz! Voda brala vše, co bylo v cestě!

Protržená hráz na Příbramsku
Zdroj: HZS Středočeského kraje
Téma:

Rybník Linhart ve Zduchovicích na Příbramsku nevydržel po nočním vydatném dešti ve středu nápor vody. Jeho hráz se protrhla a voda ničila vše, co ji stálo v cestě.

K rybníku nejprve ráno vyjížděli hasiči. Lidé jim totiž volali, že přetéká hráz rybníka a hrozí tak její protržení. "Operační středisko na místo vyslalo jednotku ze stanice Příbram, které se podařilo uvolnit dluže požeráku a tak zajistit přirozený odtok vody z rybníka. Hráz rybníka však vzhledem k poškození, které utrpěla vlivem přetékající vody, nemohla již dlouho vzdorovat," uvedl Pavel Šušola z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

 

GALERIE: Na Příbramsku se protrhla hráz rybníka Linhart

1
/
6
Zdroj: HZS Středočeského kraje
Na Příbramsku se protrhla hráz rybníka Linhart

 

Před devátou hodinou se vyvrátil topol, který hráz zpevňoval. V tu chvíli už hasiči věděli, že je zle. Jen několik málo vteřin stačila hráz vzdorovat, poté se protrhla.

 

 

"Povodňová vlna se šířila podél silnice II/118, která vede do obce Kamýk nad Vltavou. Poslední překážkou pro valící se ničivou vlnu byl tak rybník Pod Brůnou, který je asi poloviční a po vydatném nočním dešti byl také na pokraji své kapacity. Poté co dorazila ničivá voda do rybníku Pod Brůnou, tak došlo rychle k jeho naplnění a přetečení i přes to, že stavidla tohoto rybníku byla již vytažená. Tentokrát však již hráz vydržela vzdorovat náporu a pomohla tak zpomalit rychlost a částečně zmenšit průtok vody valící se na obec Kamýk nad Vltavou," doplnil Šušola.

 

 

Valící se voda v Kamýku nad Vltavou podemlela břehy a ohrozila tak několik domů. Ty bude muset nyní zkontrolovat statik. Vod také zničila příjezdovou cestu k chatové oblasti a sebou vzala také traktor, který stál na břehu.

 

"Na odstranění následků mimořádné události byla mimo jiné povolána jednotka ze Záchranného útvaru HZS ČR ve Zbiroze s technikou UDS T815, která provedla vysvahování protržené hráze rybníka Linhart. Na místě byla také speciální technika ze stanice Kutná Hora s manipulátorem Bobcat s čistící sadou. Vyprošťovací automobil ze stanice Příbram AV 14 T815, který provedl vytažení traktoru z potoka," dodal Šušela s tím, že deště způsobily sesuvy půdy také mezi Kamýkem a jeho místní částí Velká.

Související témata:
TN.cz