Ničivý živel

OHNIVÉ PEKLO: Podívejte se na obří požár v Lanškrouně! LETECKÉ ZÁBĚRY

Téma:

Vyšetřovatelé stále neví, jak vznikl obří požár, který zničil galvanovnu v Lanškrouně a způsobil škodu za 200 milionů korun. Na rozžhavené požářiště se skrytými ohnisky totiž stále nemohli vstoupit.

Až v pondělí se ale naplno ukázalo, jak velké nebezpečí hrozilo zasahujícím hasičům. Od budovy neměli žádné plány a nikdo pořádně nevěděl, jaké chemikálie továrna ukrývá.


Nemluvě o tom, že letecké záběry ohně nápadně připomínají města zasažená leteckými pumami. "Byl to opravdu náročný zásah, kdy jsme nevěděli, do čeho jdeme. Od toho objektu neexistuje žádná dokumentace," připomíná velitel zásahu Milan Vincenc.


A hasiči měli obrovské štěstí. Galvanovna totiž byla plná různých druhů kyselin. Žíravin byly stovky litrů. A protože k nějakým menším výbuchům přecejen došlo, létaly kovové střepiny až stovky metrů daleko.


Drobné výbuchy se z továrny ozývaly ještě i dnes dopoledne. Hasičům se totiž nedařilo zlikvidovat všechna skrytá ložiska požáru. Galvanovnu teď nepřetržitě hlídají policisté. Kromě chemikálií jsou tu totiž uskladněny i barevné kovy a ty by mohly lákat zloděje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Video přímo z nehody: V těchto plamenech umíral Paul Walker z Rychle a zběsile

V Počátkách hořelo! Víme, co se stalo

Související témata:
pez, Jakub Bystrzycki TN.cz