Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.4. 2009 21:18

Bojíme se na ulici, o Kanadě neuvažujeme, říká babička popálené dívky

Babička dvouleté holčičky Vlasta Malá

Sobotní útok na rodinu ve Vítkově otřásl Českem. Hosty on-line rozhovoru byly babička a teta popáleného děvčátka.

Rodina z Vítkova si prošla doslova ohnivým peklem. V sobotu večer neznámý žhář hodil do jejich domu čtyři zápalné lahve. Oheň se rychle šířil.

Vyděšená rodina vyběhla ven. Dva dospělí a dvouletá dívka byli popáleni. Holčička je v kritickém stavu. V nemocnici bojuje o život. Více si přečtěte TADY.

Sbírka na pomoc začne zítra

Čtenáři většinou rodině vyjadřovali podporu, přišly i nabídky finanční pomoci. "Město Vítkov na nás už uspořádalo veřejnou sbírku. Číslo účtu, na který nám, pokud samozřejmě budete chtít, můžete poslat peníze, zveřejní zítra," napsaly ženy. Dodaly, že jim v novém domově chybí televize, která by ve stresové situaci zabavila děti.
 

Rozhovor

 

Vlasta Malá a její dcera také uvedly, že jejich rodina neměla žádné dluhy a nemá podezření na nikoho, kdo by měl k útoku motiv. "I když, teď si vzpomínáme, že asi před dvěma měsíci se přmo před našim domem se stala dopravní nehoda. Dva muži srazili člověka a ten pak umřel. Sestra Anička, která je teď v nemocnici, je viděla. Třeba to měla být pomsta za její svědectví," objevilo se v odpovědi.

Podle rodiny je ale pravděpodobnější, že za útokem stojí rasová nenávist.

Bojíme se vyjít na ulici

A jak rodinu událost poznamenala? "Máme teď strach vyjít na ulici. Největší obavy máme o děti. Není hodiny, kdybychom na tu hroznou noc nevzpomínali. Pořád si říkáme, proč nám to někdo udělal. My jsme nikomu neublížili. Každý se může zeptat našich sousedů, jak jsme s nimi vycházeli. Chovali jsme se k sobě navzájem velice pěkně," napsaly ženy.

Ani přes tento incident ale zatím rodina neuvažuje o odletu do Kanady, což jim poradil jeden ze čtenářů. "Tato otázka je otevřená. Už kdysi jsme to doma probírali," přiznala Vlasta Malá.

Popálené dítě i dospělí

 

“Byli jsme zmatení, nikde jsem malou neviděla, tak jsme se s druhem pro ni vrátili. Byla celá v plamenech, neměla jsem jí jak chytnout, tak jsem jí popadla za vlasy,“ popisuje otřesnou událost se slzami v očích matka Anna Siváková. Více ZDE.


Poslechněte si rozhovor přímo z ostravské nemocnice.

Na osudnou noc vzpomíná i babička dvouleté holčičky, která se vedle v pokoji dívala na televizi. “Zrovna jsem se dívala v televizi na Seagala, když jsem uslyšela obrovskou ránu a viděla hořet záclonu. Vzala jsem vodu z kamen polila to tím. Pak jsem uviděla černé auto a u něj stál nějaký chlap který křičel: Cikáni shořte!“ dodává babička Vlasta Malá, která vyvázla bez zranění.

Podívejte se na její výpověď 
 

mar TN.cz