Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.8. 2010 14:51

Organizátor pochodu neonacistů dostal trest 300 hodin veřejných prací

Odvolací senát Krajského soudu v Plzni dnes potvrdil trest dvaadvacetiletému Tomáši Babkovi, který svolal loňský březnový pochod neonacistů Plzní.

K trestu 300 hodin obecně prospěšných prací za výroky pronášené na adresu Židů během pochodu odsoudil Babku v listopadu 2009 okresní soud, po odvolání státní zástupkyně se ale kauza dostala ke krajskému soudu.

 

Mladík pochod extremistů svolal a podle svých slov také zorganizoval. Původně ho obžaloba vinila z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Soudkyně okresního soudu ale v rozsudku jeho čin překvalifikovala a uložila mu trest obecně prospěšných prací za veřejné podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Krajský soud dnes s překvalifikováním souhlasil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Starosta v Plzni zakázal pochod neonacistů

Pravicoví extremisté chtějí narušit Týden židovské kultury

 

Státní zástupce dnes trval na původní kvalifikaci trestného činu a žádal roční vězení. Podle něj je nutné přihlédnout k celkovému kontextu osoby obžalovaného, který byl organizátorem pochodu a je vnímán jako regionální ikona pravicového extremismu. Na těle má mimo jiné vytetované švabachem nápisy oslavující nacionální socialismus. Babka naopak žádal zastavení stíhání a tvrdil, že šlo jen o jeho subjektivní názor, který neměl s žádnou souvislost s propagací jakéhokoliv politického názoru.

 

Podle obžaloby vystoupil Babka 14. března na závěr akce nazvané Pochod proti sionismu a do megafonu řekl: "Společně za myšlenku nacionálního socialismu. Tam, kde vládne bezpráví, je veřejný odpor povinností. Tím podle obžaloby zaujal kladný postoj k nacionálnímu socialismu, a vyjádřil podporu hnutí, jež je nositelem ideologie nacistického režimu. Okresní soud však uvedl, že původně kvalifikovaného trestného činu by se dopustil, pokud by hnutí existovalo v době, kdy ho podporoval. Babku proto potrestal za jiné výroky z jeho projevu, které se týkaly Židů.

 

Policie Babku označila za jednoho z čelních představitelů Autonomních nacionalistů Plzeňsko a člověka, který má úzké kontakty na radikální část Národního odporu Praha. Dokládala také jeho účast na různých akcí pravicových extremistů. Babka naopak řekl, že nesympatizuje s pravicovými radikály a ani žádné pravicové radikály na akci neviděl. Pochodem prý chtěl jen reagovat na okupaci Palestiny. V minulosti už byl čtyřikrát soudně trestán.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax
Reklama