Osm lidí se v Praze přiotrávilo oxidem uhelnatým

Celkem osm lidí se ve čtvrtek na různých místech Prahy přiotrávilo oxidem uhelnatým z plynového průtokového ohřívače vody.

Záchranky kvůli intoxikaci oxidem uhelnatým vyjížděly na pět míst. Čtyři mladé ženy se přiotrávily v kadeřnictví v Korunní ulici v Praze 2. Další mladá žena se nadýchala jedovatého plynu v domě v ulici Národní obrany v Praze 4.
 
Pro dalšího přiotráveného jela sanitka do Slavíkovy ulice v pražském Žižkově. Zde se oxidu uhelnatého nadýchal dvaašedesátiletý muž. Z Koněvovy ulice v Praze 3 putoval do nemocnice s otravou stejným plynem devětadvacetiletý muž.
 
Nejtěžší otravu zřejmě utrpěla jednatřicetiletá žena z Bartoškovy ulice v Nuslích, kterou záchranáři museli intubovat a poté ji převezli vrtulníkem do barokomory v Plzni.
 
"Běžně míváme šest intoxikací oxidem uhelnatým za měsíc," uvedla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová s tím, že za čtvrteční neobvyklý počet případů může počasí, konkrétně kombinace extrémně vysoké teploty a extrémně nízkého tlaku nahrávající špatnému spalování plynu.
 
Oxid uhelnatý je silně jedovatý plyn, který se uvolňuje při nedokonalém spalování, a jeho nebezpečí spočívá v tom, že je neviditelný a bez zápachu. Po vdechnutí se váže na červené krevní barvivo, a tím blokuje schopnost krve vázat a přenášet kyslík. Odborníci tento stav nazývají tkáňovou hypoxií, která může mít tragické následky pro organismus i život člověka. Prvními příznaky otravy je obvykle bolest hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost.
 
Oxidem uhelnatým se udusili tři mladí Rumuni, jejichž těla byla nalezena ve středu večer v Poděbradech. Podle mluvčí nymburské policie Petry Potočné měli v suterénním bytě v centru města zřejmě porouchaný plynový kotel.

Mediafax TN.cz