kdo je vinen?

Ostravanku (†26) pár dní po potratu předávkoval přítel pervitinem, tvrdí žaloba

Až patnáctileté vězení hrozí 34letému muži z Ostravy, který podle obžaloby předávkoval svou přítelkyni drogami. Šestadvacetiletá dívka, která jen pár dní před svou smrtí byla na interrupci, po dávce pervitinu zemřela. Je možné, že její organismus byl po potratu oslabený. Muž stanul před Krajským soudem v Ostravě. Vinu za její smrt však popírá.

Zloděj, recidivista, obchodník s drogami a teď navíc možná vrah. Miroslav Baláž (34) píchl podle obžaloby loni v dubnu své přítelkyni Kateřině pervitin, dávka ji během několika hodin zabila.

 

"Obžaloba se domnívá, že ano, že jí látku přímo aplikoval přímo pan obžalovaný," tvrdí státní zástupce David Bartoš. Kateřině bylo právě šestadvacet, drogy brala od svých čtrnácti. Nepřestala ani během těhotenství.

 

"Scházela se tam různá individua. Já nevím, jestli fetovali, nebo kradli. Vím, že tu byl zámek vylomený," říká jeden ze sousedů. "Ona se nechtěla léčit. Tehdy jsme jí dali peníze na potrat," říká matka zabité dívky Iveta Lauermanová, která celý případ hodně těžce nese a není proto ani schopná dokončit větu. Čtyři dny před smrtí lékaři Kateřině dítě vzali. Vzpamatovávala se z toho opět drogami. "V podstatě i díky tomu oslabení organismu, který v důsledku té interrupce prodělala, tak po požití drogy zemřela," vysvětluje státní zástupce Bartoš.

 

 

"Ona se nepředávkovala sama. Tam právě za to může ten Baláž. Věděl, co dělá," říká matka předávkované dívky. Miroslav Baláž tvrdí, že si smrtící injekci píchla Kateřina sama a za její smrt nemůže. U soudu odmítl vypovídat.

 

"A za jeho jednání právě s ohledem na způsobenou smrt mu hrozí poměrně vysoký trest odnětí svobody – osm až patnáct let," dodává státní zástupce Bartoš. V případě odsouzení by si tak Baláž podstatně prodloužil svůj nynější trest, který si odpykává za krádeže. Rozsudek by mohl padnout v pátek.

Marek Švidrnoch tn.cz / hru