Pedofil dostal doživotí. Vzdal se odvolání. Soudce plakal

Královéhradecký krajský soud dnes poslal na doživotí do vězení Antonína Nováka. Za znásilnění a vraždu devítiletého Jakuba.

Anketa

Měl by dostat pedofilní vrah Jakuba Šimánka doživotní trest?

Hlasovalo 6867 lidí.
Třetí den jednání jsme sledovali on-line. Trest padnul hodinu a půl po poledni, provázeli ho emoce, kvůil kterým soudce přerušil jednání.

ON-LINE ze soudní síně

14:48 -
Rozsudek není pravomocný. Obžalovaný se sice vzdal práva na odvolání, ale státní zástupkyně, zástupce Martina Blaška i Hynek Blaško si ponechali zákonnou lhůtu. Jednání skončilo.

14:45 - Novák se vzdal práva na odvolání.

14:39 -
Podle soudce je Novákova obhajoba, že se bál chodit k lékaři, aby to neřekl jeho zaměstnavateli, ryze účelová.

14:37 -
"To, že chtěl po Jakubovi říkat ´Miluju tě´, je zavrženíhodný způsob," uvedl soudce a dodal, že Jakubově smrti se mohlo zabránit tím, že by Novák bral jednu tabletu léku denně.

14:30 -
Podle soudce by samotná kastrace Nováka neměla význam, protože by byl opět nebezpečný svému okolí. Recidiva je v takových případech až 80 procent. "Musel by také brát léky a být pod dohledem. V tom již několikrát selhal," čte Mráka.

14:12 - Soud uložil doživotní trest, protože Novák o svých choutkách věděl délě než 20 let. Na Jakubovi si je chtěl uspokojit. Chtěl po něm, aby mu říkal, že ho miluje a posílal mu vzdušné polibky.

14:10 - Jednání opět pokračuje. Soudce se omluvil za přerušení a oznámil, že vzhledem ke své indispozici čtení odůvodnění rozsudku zkrátí.

14:01 - Jakubův otec Hynek Blaško během vynucené přestávky uvedl, že žádný rozsudek nemůže nahradit jeho bolest. "I kdyby ho rozsekali na kousky, tak toho kloučka nám to nevrátí," řekl Blaško novinářům. Momentální indispozici soudce podle svých slov naprosto chápe.

13:57 - Soudce se při vynášení rozsudku rozplakal. "Nezlobte se, opusťe, prosím, soudní síň. Přerušuji jednání," uvedl Mráka.

13:57 - Soud také přiznal náhradu škody 240 000 korun pro otce zavražděného chlapce Hynka Blaška a 170 000 korun pro Jakubova bratra Martina Blaška. Oba požadovali u soudu náhradu škody milion korun, soudce je se zbytky nároků odkázal na občanskoprávní řízení.

13:50 - Třiačtyřicetiletý Slovák musí podle verdiktu soudu podstoupit také zabezpečovací detenci. Z Česka byl na neurčito vyhoštěn.

13:45 - V českých věznicích si nyní odpykává doživotní trest 32 odsouzených. Ve třiceti případech se jedná o muže, pouze dvě z doživotně odsouzených jsou ženy.

13:42 -
Soud vyhověl návrhu státní zástupkyně.

13:41 - Předseda trestního senátu Krajského soudu v Hradci Králové Petr Mráka právě oznámil, že Antonín Novák půjde za znásilnění a vraždu devítiletého Jakuba Šimánka na doživotí do vězení. Novák na rozsudek viditelně nereaguje.

13:30 - Soud začal vynášet rozsudek nad Antonínem Novákem. Podle soudu je vinen.

11:40 - Závěrečné řeči skončily s jedenáctou hodinou. Soud vyhlásil pauzu. Rozsudek bude vynesený ve 13:30 hodin.

11:01 - "Chci trest spravedlivý," řekl obhájce Nováka Fori. "Chtěl bych to vrátit, bohužel to nejde" podotkl Novák s tím, že víc k tomu neřekne.

10:58 -
Hovoří obhájce Nováka Rudolf Fori. Podle něj existují polehčující okolnosti - přiznání, upřímná lítost, přání Nováka nechat se vykastrovat. Fori navíc upozornil, že část viny nesou slovenští lékaři.

10:56 -
Blaško děkuje soudu za profesionální přístup k poškozeným.

10:55 - Slova se ujal Hynek Blaško. "Dnes se uzavře dvojnásobná tragédie. Omluvu Nováka nepřijímám, je účelová. Chci nejpřísnější možný trest."

10:48 - Flídrová také navrhla přiznat Jakubovu otci Hynku Blaškovi 240 tisíc a bratrovi Jakuba Šimánka Martinu Blaškovi 170 tisíc korun odškodného.

10:47 - Podle státní zástupkyně Hany Flídrové jsou splněny podmínky pro doživotní trest hned v několika směrech. Novák je morálně bezcitný, zvrhlý, bezohledný vůči cizímu životu, jeho resocializace je nemožná. "Je třeba ho do konce života izolovat," uvedla ve své závěrečné řeči Flídrová.

10:46 - Státní zástupkyně navrhuje pro Antonína Nováka doživotní trest.

10:45 -
Jde vidět, že i státní zástupkyně je při čtení závěrečné řeči pohnutá. Říká, že jediná polehčující okolnost je, že se Novák ke znásilnění a vraždě přiznal.

10:44 - Státní zástupkyně uvádí, že Novák je velmi nebezpečný, protože jednal promyšleně.

10:43 - Novák původně vypověděl, že měl s přítelkyní syna. Oba prý zahynuli při autonehodě. Tuto informaci později nikdy nikdo neprokázal.

10:42 - Podle státní zástupkyně byl Novák třikrát ženatý, přičemž druhá žena byla o 50 let starší. S žádnou svou manželkou neměl sex.

10:40 - Otec zavražděného Jakuba ztěžka oddechuje a má hlavu v dlaních. Upřeně se dívá do země.

10:24
- Státní zástupkyně Hana Flídrová čte závěrečnou řeč. Jmenuje důkazy, které Nováka usvědčují z vraždy a znásilnění devítiletého Jakuba.

10:23 - Otec zavražděného Hynek Blaško se při popisu fotek, které si Novák pořizoval při znásilňování Jakuba, dívá do stropu. Jde vidět, že nese jednání težce.

10:21 - Dokazování skončilo. Státní zástupkyně Hana Flídrová ani Novákův zástupce nemají další návrhy. V závěrečné řeči oba uvedli, že obžaloba byla dokázána. Státní zástupkyně navíc uvedla, že Novák musel vědět hned po znásilnění, že se chlapce zbaví. Novák přitom uváděl, že nápad dostal až při putování Havlíčkovým Brodem.

10:20 - Šimánková také uvedla, že když jí strážníci ukázali video z městských kamer, poznala na něm Jakuba podle oblečení.

10:18 - Jakubova kamarádka nemohla chlapce najít. Jeho matka Hana Šimánková se proto vypravila hledat syna sama. "Nikde, kam normálně chodil, nebyl. Sám by ale nezmizel, takový nebyl. Bála jsem se, aby mu někdo neublížil. Třeba pedofil," uvedla Šimánková v protokolech.

10:17 - Na řadě je výpověď Hany Šimánkové, matky Jakuba, která před několika týdny zemřela. Udusila se oxidem uhličitým. Ještě před tím policistům uvedla do protokolů, že Jakuba naposledy viděla ve 14:25 hodin a byl v pořádku. Za Jakubem později přišla kamarádka. Šimánková jí řekla, že Jakub je venku a dívka ho šla hledat.

10:16 - Další chlapec z Havlíčkova Brodu vypověděl, že Nováka potkal jen jednou. "Bavil se se mnou, ale nic po mně nechtěl. Neosahával mě," uvedl.

10:07 - Matka jednoho z Jakubových kamarádů uvedla, že Jakub je měl navštívit v osudný den. V 18 hodin ale nedorazil. Hana Šimánková, matka Jakuba, jí v 19:30 hodin volala a ptala se, zda je ještě Jakub u nich. Policisté ještě v noci Jakubova kamaráda vyslechli.

10:01 -
Soudce čte svědectví malého kluka z Havlíčkova Brodu. "Novák mi koupil cíga a řekl, ať ho provádím městem," uvedl ve výpovědi s tím, že chlapci se to příliš nezamlouvalo. Novák se mu představil jako Tomáš. Na domluvenou schůzku dítě raději nedorazilo. "Bál jsem se, aby mi neublížil. Pak nás ještě viděl s kamarády a divně nás pozoroval," stojí ve výpovědi.

9:59 - Věra Kobesová ve své výpovědi popsala, že se s Novákem seznámila přes inzerát. Novák v odpovědi na inzerát Kobesové přirovnal svůj vzhled k herci Alainu Delonovi. "Schůzku mi potvrdil, pak nedorazil," uvedla Kobesová. Schůzka se totiž konala v den, kdy Nováka zatkli policisté.

9:57 -
Soudce čte výpověď kamarádky matky Jakuba Veroniky Hubáčkové. Popisuje chvíle beznaděje, když se 4. května Jakub ztratil a nebyl nikde k nalezení.

9:55 - Následuje výpověď matky jedné z jeho manželek. Ta potvrzuje, že viděla Nováka osahávat jejího vnuka.

9:52 - Novák ve firmě skončil pracovní poměr náhle a nechal si všechny papíry poslat na Slovensko.

9:49 - Po pauze čte soudce výpověď úřednice firmy z Mladé Boleslavi, v níž Novák pracoval.

9:40 - Soudce vyhlásil po přečtení čtyř výpovědí krátkou přestávku. Po ní bude číst dalších 19 výpovědí.

Jak páteční jednání dosud probíhalo?

První den nejvíce překvapil obhájce Antonína Nováka, který uvedl, že kdyby existoval trest smrti, Novák by ho určitě dostal. Více k prvnímu dni jednání ZDE.

Druhý den soudní znalci označili Nováka za devianta, pro kterého není návratu do společnosti. Sexuoložka doporučila kastraci nebo izolaci. Více ZDE.Novákovi hrozí vězení nebo až doživotí. Podle hlasujících v anketě tn.cz by Novák měl jednoznačně doživotí dostat.

Třetí den jednání začal v 8:30 hodin. Krátce před začátkem dorazil otec zavražděného Jakuba generál Hynek Blaško. Po zadržení Nováka se Blaško nechal slyšet, že kdyby ho nechali s Novákem samotného, vyrval by mu srdce.Blaško před jednáním nechtěl s nikým hovořit. "Nezlobte se, teď ne, až po skončení jednání. Děkuji," řekl přítomným novinářům.

U soudu sedí se sklopenou hlavou a dívá se do země. Stejně jako Novák, který sedí kousek od něj na lavici obžalovaných.

Soudce dosud četl výpovědi bývalých Novákových manželek. Jedna z nich uvedla, že se s Novákem seznámila v psychiatrické léčebně. Sex s ním v manželství neměla a vztah ukončila poté, co ji matka upozornila na to, že Novák osáhal jejího malého syna.

Jakub Šimánek se ztratil loni v květnu. Po několika týdnech pátrání policie zadržela Slováka Antonína Nováka. Ten se u výslechu přiznal k vraždě a policisty přivedl na místo činu.

Podívejte se na policejní video, v němž Novák identifikoval místo s tělem Jakuba.

hav s přispěním Filipa Pultara TN.cz