nebezpečná encefalitida

Pozor na klíšťata! Petr (23) po kousnutí skončil na vozíku

Před dvěma lety, stejně jako každý rok, strávil Petr Krábek (23) ze Žďáru nad Sázavou kus prázdnin na letním táboře. Na tohle léto ale Petr nikdy nezapomene. Chytil tam klíště, které mu obrátilo život naruby. Dostal od něj totiž klíšťovou encefalitidu, kvůli které je už dva roky připoután na invalidní vozík.

Petr byl před osudným kousnutím klíštětem naprosto zdravý jednadvacetiletý kluk. Studoval, zpíval a hrál v kapele. V létě 2010 se ale vše od základů změnilo.


ČTĚTE TAKÉ:

Pozor! O víkendu platí vysoké nebezpečí výskytu klíšťat


Po tom, co se Petr vrátil z tábora domů začal pociťoval nevolnost. Jelikož ho klíště podle jeho slov jen "kouslo“ a on ho ze svého těla hned smetl dolů, vůbec ho nenapadlo, že by jeho nevolnost s hmyzem mohla souviset. Myslel si, že má pouhou chřipku.

POSLECHNĚTE SI ROZHOVOR S PETREM:


Dva dny na to, na oslavě narozenin jeho otce, upadl do bezvědomí. Rodina ho okamžitě dopravila do nemocnice, kde byl uveden do umělého spánku. "Začaly mu selhávat orgány, kdyby byl starší, tak by zemřel,“ popisuje hrůznou zkušenost jeho maminka.

 

Takhle vypadal Petr než se nakazil

Petr Krábek

1
/
4
Zdroj: TV Nova
Petr Krábek - 4

 

Petr se nakazil tou nejhorší formou klíšťové encefalitidy. Po probuzení z umělého spánku ho čekal dlouhý boj, nad kterým snad pomalu vyhrává. Zprvu dovedl jen mrkat a vyplazovat jazyk. Po dvou letech každodenních rehabilitací dokáže i hýbat levou rukou. Stále je ale uvázán na invalidní vozík.

 

Život se před dvěma lety nezměnil jen Petrovi, ale i celé jeho rodině. Jeho rodiče přestavěli skoro celý dům tak, aby se v něm Petr mohl s invalidním vozíkem co nejsnáze pohybovat. Každý rok s ním navíc jezdí na měsíční pobyt do lázní v Piešťanech. Jen to je vyjde na 160 000 korun.

 

Tady útočila klíšťata minulý rok

 

Příběh Petra bohužel není ojedinělý. Proti klíšťové encefalitidě se přitom lze chránit očkováním.

 

Tady útočila klíšťata minulý rok

 

Klíšťata útočí i v tomto roce a podle Státního zdravotního ústavu opět o něco dříve, než tomu bylo například loni. Nadcházející víkend by měl podle meteorologů z hlediska výskytu klíšťat obzvlášť kritický.
 

Pavlína Kosová / s přispěním Petra Brzka TN.cz