PITRŮV SOUDCE čelí kárné žalobě! MĚL OVLIVNIT SVĚDKYNI

Soudce Petr Novák, jehož senát rozhoduje o obnovení procesu s uprchlým podnikatelem Tomášem Pitrem, před posledním jednáním soudu údajně kontaktoval svědkyni s tím, jak má před soudem vypovídat. Nyní mu hrozí kárná žaloba, informuje v úterý server iDNES.cz.

Bývalá pracovnice Finančního úřadu pro Prahu 3 v roli svědkyně, o kterou se Novák zajímal, je podle serveru v procesu klíčová, neboť potvrzuje, že Pitr po státu vymáhal vrácení daní. Pitr a další čtyři podnikatelé jsou obžalováni právě proto, že se jim pomocí fiktivních faktur v pěti případech ze šesti podařilo vymoci po finančních úřadech 51 milionů korun.

 

Soudce Novák měl na finanční úřad vyrazit jen čtyři dny před jednáním soudu, který rozhodoval o obnově Pitrova procesu. Serveru to potvrdil i Novákův nadřízený, předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. "Jde o nestandardní postup, který může věc procesně zkomplikovat," řekl iDNES.cz Sváček.

 

Novák podle něj mohl porušit hned několik paragrafů zákona o soudech a soudcích. Konkrétně povinnost zdržet se všeho, co by mohlo narušit důstojnost soudcovské funkce nebo mohlo ohrozit důvěru v nezávislé a spravedlivé rozhodování. Proto Sváček navrhl zahájit s Novákem kárné řízení.

 

Jak iDNES dále upozornil, pochyby vyvolává i osoba přísedícího soudce a současně pracovníka Inspekce Policie ČR Martina Beneše. Ten se v roce 2000 údajně podílel na stíhání pražského vyšetřovatele Ivo Prokela, jenž vyšetřoval právě kauzu Tomáše Pitra.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax