smutný příběh

Prodali umírající štěňátko z množírny! A zfalšovali razítko

Téma:

Policie pátrá po skupině lidí, kteří prodávají psy s falešnými očkovacími průkazy. Už v několika případech veterinář uvedený v dokladu zvíře ani neviděl. Neočkovaná zvířata přitom často hynou. Poslední případ je ze severních Čech.

Paní Monika si stihla svoji vytouženou fenku yorkšíra Besinku vyfotit živou jen párkrát. Fenka, jejíž rodiče měli být údajně šampiony, umírala prakticky od chvíle, kdy si žena štěně koupila. "Paní tvrdila, že je zdravá, očkovaná. Dala mi očkovací průkaz. Sedli jsme si do auta a po pár metrech manžel křičel, že zvrací pejsek," popsala první chvíle s novým šťěňátkem podvedená majitelka.
 

Zdravotní stav fenky yorkšíra se pak začal prudce zhoršovat. Majitelé nemocné štěně nakonec odvezli na veterinární kliniku do Doks, kde zjistili, že není očkované a trpí parvovirózou. "Štěňátko bylo natolik apatické, že ani téměř nemohlo zvednout hlavu. Ta pravděpodobnost, že to skončí smrtí či trvalými následky je sedmdesátiprocentní," pospala stav fenky veterinářka Janka Hrušková.
 

A jak lékařka řekla, tak se také stalo. "Dali jí injekci a poslali nás domů. Ve středu ráno byla lepší, odpoledne už na tom byla zase hůř. Ve čtvrtek nás už nevnímala. Tak nás poslali na polikliniku, kde týden ležela a bojovala o život. Ze čtvrtka na pátek zemřela," vzpomíná v slzách podvedená majitelka.
 

 

Ukázalo se, že prodavačka štěněte nejenže lhala o očkování štěněte, ale zfalšovala i razítko veterinárního lékaře. "Prodejci štěněte, jejichž totožnost policisté zatím neznají, zdravotní stav zvířete dokladovali falešným očkovacím průkazem," potvrdila Ivana Baláková, policejní mluvčí v České Lípě.
 

Razítko měl vystavit veterinář z Roudnice nad Labem Josef Šitanc. "O ničem nevím. Někdo mi to zneužívá už od dubna, podal jsem trestní oznámení," říká veterinář Josef Šitanc. Je velmi pravděpodobné, že paní Monice někdo prodal štěně z tzv. množírny psů. bez ohledu na zdraví tam jsou fenky nuceny k neustálým porodům. Očkování, které stojí od dvou do čtyř stovek korun, považují majitelé za zbytečný luxus.
 

Prodeje pak probíhají nejčastěji na čerpacích stanicích nebo na parkovišti, jako v tomto případě. "Na parkovišti nám ho předala s tím, že má trvalý bydliště někde v Praze 1, ale že je makléřka, že jezdí po lidech, tak že zrovna je tam," popsala trik podvedená majitelka.
 

Nejen kvůli zfalšovanému razítku teď policisté případ vyšetřují jako přečin podvodu. Zneužití veterinárního razítka umožňuje podvodníkům nejen zfalšovat očkovací průkazy, ale jeho držitelé se mohou snadno dostat k lékům, ke kterým nemá běžný člověk přístup, jako jsou například antibiotika nebo dokonce opiáty.

Související témata:
tn.cz / gar