Pokusil se znásilnit ZAOSTALOU DÍVKU, soud mu snížil trest

Soud snížil trest muži, který se na Klatovsku pokusil znásilnit nezletilou dívku.

 

Vrchní soud v Praze ve čtvrtek projednal odvolání sedmačtyřicetiletého Jiřího Macka, který se na Silvestra minulého roku pokusil znásilnit jedenáctiletou mentálně zaostalou dívku. Původní pětiletý rozsudek plzeňského soudu snížil odvolací soud na tři a půl roku ve vězení s dozorem.

 

 

Podle obžaloby měl Jiří Macko loni na silvestra v garáži a pak o den později v kuchyni chytit za ruce jedenáctiletou dívku, svléknout jí kalhoty a pokusit se o pohlavní styk. Obžalovaný však neměl erekci a svého jednání po chvíli zanechal, aniž by vyvrcholil. Dívce pak přikázal, aby o tom mlčela a vyhrožoval jí, že byl v cizinecké legii, umí karate a celou rodinu by prý potom zmlátil. Dívka o jednání nejprve mlčela, později vše řekla své babičce. Té se potom přiznal i sám Macko.

 

Obžalovaný u romské rodiny v obci Strýčkovice na Klatovsku pobýval za byt a stravu, ačkoliv má domek v obci Újezdec, kde ovšem nechtěl sám bydlet. Rodině poškozené pomáhal připravovat dřevo a vykonával i další práce. V rodině byla žena, která se starala o dvě vnoučata a svého mentálně postiženého syna. Babička poškozené dívky před soudem uvedla, že jí Macko nepřipadal nějak nebezpečný a nenormální. Naopak ho pochválila za jeho pracovitost.

 

Čin navíc Macko spáchal v době, kdy byl v podmínce. Loni mu Okresní soud Klatovy uložil dvouletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na 30 měsíců. Loni v lednu totiž zaútočil cestou z hospody nedaleko Chudenic na třicetiletého tělesně postiženého muže a znásilnil jej. Znásilněný muž je špatně pohyblivý po autonehodě. Před soudem popřel, že by měl s obžalovaným již dříve dobrovolný pohlavní styk, jak Macko uváděl. Po sexu vynuceném ranami pěstí se muž zhroutil a léčil se i na psychiatrii. K osobě obžalovaného uvedl, že ho pouze znal, když dělal na pile a Macko pracoval vedle v kravíně.

 

Podle znalců z oboru psychologie má Macko velké problémy, kdy se bojí přiznat sobě i svému okolí, že je homosexuál, jde o jeho celoživotní sexuální frustraci. Macko se znalci svěřil, že v životě neměl pohlavní styk se ženou. Měl strach před společností přiznat homosexualitu, a proto chtěl zřejmě vyzkoušet sex se ženou. K souloži podle slov znalce ani nedošlo. Obžalovaný se pravděpodobně pokusil o něco, jako je soulož, neměl však erekci a svého jednání po chvíli zanechal, protože ho to prý nebavilo," uvedl znalec.

 

Plzeňský krajský soud původně odsoudil Macka k pěti letům ve vězení s ostrahou, ale obžalovaný se odvolal. Vrchní soud v Praze poté nařídil vrácení případu zpět k prvoinstančnímu soudu a provedení dalších důkazů. I poté dospěl plzeňský soud ke stejnému závěru a potvrdil pětiletý trest. Obžalovaný se i tentokrát odvolal k Vrchnímu soudu. Ten rozhodl zrušením rozsudku a snížením trestu na 3,5 roku ve vězení s dozorem.

 

"Soud se rozhodl pro mimořádné snížení trestu pod spodní hranici trestní sazby, protože se nejednalo o obvyklý pokus o znásilnění a navíc čin nezanechal na poškozené žádné následky," uvedl při odůvodnění rozsudku soudce Jindřich Fastner. Trest nemohl snížit více, protože Macko se již dříve dopustil trestného činu znásilnění.

 

"S rozsudkem jsem spokojený. Soud sice ponechal trestní kvalifikaci pokusu o znásilnění, s čímž obhajoba od počátku nesouhlasila, ale trest je tak nízký, že vlastně odpovídá společenské nebezpečnosti jednání, ke kterému se obžalovaný sám přiznal," vyjádřil se k rozhodnutí soudu obhájce Macka Tomáš Tesař.

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax