Policie mohla zarazit řádění Berdychova gangu. Ale zaspala o 6 let

Televize Nova získala původně přísně tajný policejní dokument, který ukazuje, že řádění Berdychova gangu mohlo skončit dřív.

Dokument je třináct let staré hlášení jednoho z vyšetřujících detektivů, že hlava gangu Berdych se svým komplicem testují nelegální zbraň opatřenou tlumičem. Policie ale navzdory hlášení nic nepodnikla a Berdychův gang následně loupil i vraždil. A servítky si nebrali gangsteři ani při mučení.


Detektiv přitom v roce 1996 nahlásil, že Berdych a jeho kumpán Trumpeš přímo na jedné z pražských střelnic zkoušeli pistoli s tlumičem. Tlumiče přitom u nás smějí používat jen speciální jednotky. Navíc detektiv do zprávy napsal, že zbraň byla evidentně držena nelegálně.


Náš reportér zjistil, že autorem hlášení je Petr Blahuš, který už nepracuje jako policista, ale jako novinář. Blahuš si vzpomíná, že hlášení ihned odnesl nadřízeným. "A poslal jsem ho i kolegům, co měli na starosti obchod se zbraněmi. Co se stalo se zprávou potom, vážně nevím," vzpomíná bývalý policejní detektiv.


Policie ale evidentně proti Berdychovi nezasáhla. Zatčen byl až o šest let později, kdy měl na svědomí i vraždy. Blahuš je přesvědčen, že kdyby se s jeho hlášením zacházelo, jak mělo, mohli některé z obětí gangu dnes žít.


U policie bohužel už nepracují ani tehdejší Blahušovi nadřízení, a co se s hlášením stalo, se tak nejspíš už nezjistí. Je ale možné, že zprávu někdo ztopil úmyslně. Berdych měl totiž na výplatní pásce i elitní policisty.


Ani to ale Berdychovi nakonec nepomohlo a odpykává si 15 let vězení. V březnu jeden z klíčových svědků celého případu spáchal v cele sebevraždu.

 

pez s přispěním Jiřího Hynka TN.cz