Policie stíhá bývalé úředníky, kteří umožnili lupičům opustit vězení

Policie - Ilustrační foto
Zdroj: TN.cz
ilustrační foto

Detektivové protikorupční policie obvinili dva bývalé úředníky ministerstva spravedlnosti, kteří měli napomoci dvěma odsouzeným lupičům k opuštění věznice. V pátek o tom informoval mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté dva bývalé pracovníky ministerstva obvinili z trestného činu nadržování. "V květnu 2010 úmyslně manipulovali řízení ve věci podnětů k podání stížností pro porušení zákona takovým způsobem, aby umožnili dvěma odsouzeným mužům vyhnout se uloženému trestu odnětí svobody. Na základě tohoto jednání došlo v červnu 2010 ze strany tehdejší ministryně spravedlnosti k přerušení výkonu trestu a oba odsouzení uprchli do zahraničí," uvedl Ibehej.
 

Podle zjištění Mediafaxu se jednalo o Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka, kteří byli odsouzeni na 10 let za přepadení bankovního transportu peněz, ze kterého uloupili 74 miliony korun. Z lupu se kriminalistům podařilo zajistit pouze čtyři miliony korun, po zbývajících penězích nadále pátrají. Oba odsouzení byli v roce 2010 propuštěni z vězení na základě pokynu Kovářové. Poté, co nový ministr Jiří Pospíšil (ODS) stížnost stáhl zpět a oběma hrozil návrat do vězení, uprchli lupiči do Thajska. Tam byli loni zadrženi a vydáni zpět do ČR, kde si odpykávají zbytky svých trestů.
 

PSALI JSME:

Thajsko vydalo lupiče, kteří u Hořic ukradli 74 MILIONŮ! Už jsou v Česku
 

Policie od počátku prověřovala podezření, že rozhodnutí ministerstva mohla ovlivnit korupce. Ta se zřejmě prokázat nepodařila, neboť obvinění je klasifikováno jako trestný čin nadržování.
 

"Trestní stíhání obou mužů je vedeno na svobodě. V případě pravomocného odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky," uzavřel Ibehej.

 

fim tn.cz / Mediafax