Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Policie zabavila 800 rostlin konopí. Je to lék, brání se pěstitel

Policie zasáhla proti pěstiteli konopí v Ospělově na Prostějovsku. Ten se brání tím, že rostliny měl k léčebným účelům.

Více než 800 rostlin konopí sklidili v úterý policisté v Ospělově na Prostějovsku rodině Dvořákových. Zabavili i další sušené rostliny.
 

Dvořákovi pěstovali rostliny na zahradě u rodinného domu a využívali je pro svůj obchod se zbožím vyrobeným z konopí. Proti zásahu policie protestují s tím, že konopí používají pouze pro léčebné účely.


"Konopí mícháme s vazelínou a děláme z nich masti a další léky,“ řekl na místě reportérovi TV Nova Dušan Dvořák.


"Zákon o návykových látkách zakazuje pěstování konopí s vyšším obsahem THC. Předběžná expertiza zvýšené množství této látky v rostlinách odhalila, proto jsme na místě zakročili,“ řekla tn.cz mluvčí prostějovské policie Alena Nedělníková.


S tímto postupem ale nesouhlasí majitel rostlin. "Policisty jsem před zahájením akce informoval, že konají v rozporu s nálezem Ústavního soudu a v rozporu s rozhodnutím Nejvyššího soudu, protože pěstování konopí samo o sobě není trestným činem,“ sdělil Dvořák s tím, že podal trestní oznámení na prostějovského státního zástupce. 

"O pěstování a zpracování konopí jsem informoval předem státní zastupitelství a policii v Konicích. Pěstované konopí je určené k léčbě a k výzkumu ve spolupráci Hebrejskou univerzitou v Jeruzalémě a Palackého Univerzitou v Olomouci,“ dodal Dvořák.
 

Policie ale v rostlinách zjistila více než dvě procenta halucinogenní látky THC. Proto se rozhodla, že rostliny zlikviduje.


"Policie má podle platné legislativy povinnost proti takovému pěstiteli zasáhnout. V tomto případě totiž zřejmě nešlo o technické konopí, kde je obsah THC přípustný pouze do 0,3 procenta na gram rostliny,“ řekl tn.cz Jiří Novák, z občanského sdružení legalizace.cz, které se problematikou konopí zabývá.
 

"Zákony v tuto chvíli nerozlišují, jestli je konopí s vyšší obsahem THC pěstováno pro lékařské účely nebo za účelem výroby drog,“ dodal Novák.
 

vrl s přispěním Tomáše Petržely TN.cz