Aktivní zloději

Policisté loví z Vltavy trezor, pozůstatek po zadržené dvojici

Na Rašínově nábřeží to v pondělí dopoledne skutečně žije. K břehům Vltavy se sjeli policisté, hasiči, potápěči i jeřáb. Je to jeden z trezorů, který odcizila zadržená dvojice pachatelů, řekla policejní mluvčí Jana Rösslerová.

Dva muže ve věku pětatřicet a šestatřicet let zadrželi kriminalisté se speciální pořádkovou jednotkou. Od loňského prosince se specializovali na vloupačky do prodejen menších supermarketů, odkud si odváželi trezory. „Kriminalisté prozatím objasnili jedenáct případů vloupání v Praze 8 a 9, ale i například Hořovicích, Vlašimi, Benátkách nad Jizerou nebo Jičíně,“ pokračovala mluvčí.


Podle kriminalistů měli lapkové vloupačky velmi precizně a detailně promyšlené a naplánované. Většinou vypáčili zadní dveře prodejny, poškodili čidla k alarmu, vysadili dveře ze zárubní od místnosti s trezorem a ten pak odcizili. „Dvojici se podařilo odcizit několik kusů trezorů s finanční hotovostí, dobíjecími kupony, stravenkami, platebními poukázkami, cigaretami, ale nepohrdli ani kvalitní kávou. Celkově si tak dvojice přišla na téměř dva a půl milionu korun,“ vysvětlila Rösslerová.


V některých případech se jim ale akce nepodařila. „Protože při vloupání používali násilí a v prodejně v Praze 10 v Žirovnické ulici dokonce probourali zeď, aby se do prodejny dostali, způsobili poškozováním škodu více jak 250 tisíc korun,“ sdělila mluvčí.


Kriminalisté při třech domovních prohlídkách a čtyřech prohlídkách nebytových prostor zajistili pouhých 17 tisíc korun, ale za to našli dvě vozidla, Škoda Superb a Peugeot Boxer. „Osobní vozidlo měl pětatřicetiletý muž pro osobní potřebu jako řidič taxislužby a užitkové vozidlo používala dvojice k nakládání odcizených trezorů. V jednom případě ale měli smůlu a trezor naložili tak nešikovně, že při odjezdu z místa jim vypadl z auta,“ řekla Rösslerová.


Oba muži čelí obvinění z trestných činů krádeže vloupáním a poškození cizí věci, za což jim v případě odsouzení hrozí až osmileté vězení. Kriminalisté podali podnět na návrh na vzetí do vazby, který soudce akceptoval.


Podle detektivů má dvojice zřejmě na svědomí daleko víc případů a z dalších deseti jsou podezřelí. Podezřelá je i osmatřicetiletá přítelkyně staršího z obviněných.


Ukradené peníze starší z dvojice, který akce organizoval, většinou prohrál v kasinech. Organizátor byl od roku 1996 celkem jedenáctkrát soudně trestaný a druhý muž od roku 1998 sedmkrát,“ ukončila mluvčí.
 

Mediafax/luk