Policisté objasnili 10 let starou vraždu. Mají muže, kteří si ji objednali

spolujezdec napadl policisty
Zdroj: Mediafax
Policisté po deseti letech zatkli dva muže, kteří si objednali vraždu svého společníka. Ilustrační foto

Pozadí téměř deset let staré vraždy třiatřicetiletého Vietnamce v Praze objasnili v těchto dnech detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zakli dva lidi, vraha ale stále neznají.

Ve vazbě podle mluvčího skončili dva údajní vietnamští bossové, kteří si měli vraždu objednat, řekl v pondělí Mediafaxu mluvčí útvaru Pavel Hanták.


Vražda se stala v noci z 25. na 26. července 2002 v baru ve Slibné ulici v Praze 10. "Do baru vstoupil maskovaný muž, doprovázený dvojicí mužů vietnamské národnosti. Muž s kuklou na hlavě držel v rukou střelné zbraně. Vzápětí vyhrožoval zastřelením všem hostům. Přinutil zákazníky i personál, aby si lehli na zem a okamžitě vyndali z kapes všechny své věci. Zakuklenec přistoupil k jednomu z ležících a ptal se ho na jméno. Muž na zemi odpověděl, a maskovaný muž ho zastřelil," dodal mluvčí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NÁJEMNÁ VRAŽDA podnikatele objasněna! Po osmi letech


Muže na zemi zasáhla střela do hlavy. Střelec i dva muži ihned opustili bar, zatímco zasažený muž byl převezen do nemocnice, kde přes veškerou snahu lékařů zemřel.


Případ vyšetřovali pražští kriminalisté, ale ani svědci vraždy jim nepodali informace, které by je mohly navést na stopu střelce a dvojice mužů.


Loni v březnu získali detektivové ÚOOZ materiál vypovídající o organizované trestné činnosti v rámci vietnamské komunity. "Postupně se tak začaly odkrývat praktiky organizace, kterou měla dvojice podezřelých řídit. Tito údajní vietnamští bossové, kteří navenek vystupovali jako úspěšní podnikatelé, se usadili v České republice v devadesátých letech minulého století. Získali slovenskou státní příslušnost a angažovali se v obchodní činnosti," pokračoval Hanták.


Důvodem vraždy byla snaha o ovládnutí jedné z pražských velkotržnic. "Na počátku své činnosti spolupracovali s dalším svým krajanem, tehdy třiatřicetiletým podnikatelem a tichým společníkem firmy, která se věnovala obchodu a měla zásadní vliv na záležitosti, týkající dění na tržnicích. I oni byli jednateli několika firem, které se zabývaly obchodní činností. Tehdy devětatřicetiletý muž a jeho o čtyři roky starší partner měli jasné plány. Ovládnout trh a získat kontrolu nad většinou vietnamských tržnic v Česku. Hlavním cílem byla expanze pražské tržnice SAPA. Podle jejich plánů se měla v roce 2002 spojit s tržnicí BOKAVE a všichni trhovci, kteří zde pracovali, měli přejít právě do tržnice SAPA," vysvětlil mluvčí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Objednala vrahy na manžela, pak vydělala na rozvodu


Tito dva společníci měli nabídnout třiatřicetiletému krajanovi značný finanční profit ve výši několika miliónů korun, pokud zajistí, že právě jejich firmy získají možnost převzít kontrolu nad obchodem tržnice BOKAVE a v důsledku toho dojde i ke sloučení obou tržnic. Dotyčný podnikatel sice souhlasil, avšak vzhledem k lukrativnější nabídce zprostředkoval uzavření smlouvy s jinými osobami. Tím došlo k naprostému paralyzování zájmů obou podnikatelů. To mělo být důvodem odstranit nepohodlného společníka. Oba muži si měli na špinavou práci najmout policii dosud neznámého muže. Ten pak měl označenou oběť za přítomnosti objednavatelů zlikvidovat," řekl Hanták.

maš tn.cz / Mediafax