policejní úspěch

Policisté rozprášili čtyři gangy lupičů zlata. Zlatnictví ale přepadl další

Loupeže zlata za více než 10 milionů korun se podařilo objasnit středočeským kriminalistům. Čtyři gangy přepadaly zlatnictví ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Paradoxní je, že když své úspěchy prezentovali, přepadl lupič zlatnictví nedaleko jejich sídla.

Loupeže zlata jakoby se dostaly ve středních čechách do módy. Nezávisle na sobě tu operovaly hned čtyři gangy. V policejních sítích skončilo 17 lidí.
 

Nejvíc toho má na svědomí šestičlenná parta recidivistů, kterou pozatýkala zásahová jednotka v Ostravě. Loupili totiž i tam. „Poznali se ve výkonu trestu. Tam se domlouvali, co a jak páchat,“ popsala vznik gangu vrchní komisařka kriminálky Alice Rašková.
 

Gang má na svědomí škodu téměř za pět milonů. Pachatelé byli maskováni kuklami, kšiltovkami nebo kapucemi. A také byli ozbrojeni. Při domovních prohlídkách našli policisté i velké množství zbraní. Mezi nimi byl dokonce i sovětský samopal.


 

Zajímavé je, že právě tato zbraň byla podle kriminalistů použita v roce 2005 při přepadení na Ostravsku. Z vozu bezpečnostní agentury tehdy zmizelo 17 milionů. Lupiči tak možná byli titíž lidé. Pachatelům loupeží teď hrozí pět až dvanáct let vězení.
 

Při rozkrývání loupeží policistům výrazně pomohli lidé, kteří lupiče poznali v médiích. Hlavně při nedávném přepadení v Říčanech. Muž si tam totiž zapomněl přes obličej stáhnout kuklu.
 

Že mají policisté pravdu, když tvrdí, že se loupeže a krádeže zlata množí, potvrdil i nečekaný vývoj situace. Ve stejnou dobu, kdy středočeští kriminalisté výsledky akce prezentovali, bylo jen několik stovek metrů od jejich sídla přepadeno další zlatnictví. Případ se ale stal na území hlavního města, proto budou lupiče honit policisté z Prahy. Muž utekl se zlatem za několik set tisíc korun.

tn.cz / gar