Trest potvrzen

Polil dům benzinem a chtěl upálit rodinu uvnitř

zapálil chatu s lidmi
Zdroj: Mediafax

Nejvyšší soud odmítl dovolání Iva Hovorky, který loni v únoru na Orlickoústecku zapálil dům s úmyslem usmrtit rodinu uvnitř.

Hovorka se snažil obhajovat tím, že neměl v úmyslu vraždit, a proto by jeho jednání mělo být hodnoceno jako nedbalostní trestný čin. Obžaloba jej však vinila, že jednal s rozmyslem.
 

"Motiv jednání obviněného byl v odsuzujícím rozsudku soudu prvního stupně vyjádřený jasně a srozumitelně," uvedl v rozhodnutí předseda senátu František Hrabec s tím, že motivem byla snaha obviněného zavděčit se kamarádovi, který měl dlouhodobé sousedské neshody.
 

"Obviněný se proto rozhodl rodinu vystrašit zapálením chaty, přičemž byl srozuměný i s jejich usmrcením. Nejednal náhle, spontánně a nepromyšleně, jak se snažil tvrdit v dovolání. Jeho jednání naopak doprovázela předchozí úvaha a promyšlenost a příprava, kdy si zakoupil benzin a následně jej smíchal s acetonem za účelem dosažení nejvyššího stupně hořlavosti," podotkl Hrabec. Dodal, že Nejvyšší soud nemá o úmyslech Hovorky pochybnosti.
 

Muž měl začátkem února loňského roku vyslechnout od známého, že má dlouhodobé spory se sousedy. Hovorka pak koupil pohonné hmoty a dům zmíněných sousedů zapálil, přičemž se uvnitř nacházeli čtyři lidé. Ti se zachránili skokem z okna ložnice z téměř čtyřmetrové výšky. Při tom se někteří zranili, další si způsobili zranění při hašení požáru.
 

[IMAGEBOX_1161564]Na Liberecku vzplál dům se spícími Romy. Někdo ho zapálil

[IMAGEBOX_1161564]


Krajský soud v Hradci Králové uznal žháře vinným a zároveň zprostil obžaloby jeho kamaráda, který se zpovídal z toho, že měl muže k útoku navést. V lednu verdikt potvrdil zamítnutím dovolání Vrchní soud v Praze
 

hop tn.cz / Mediafax