Noční požár bytu v paneláku. Hasiči museli zachránit 32 lidí!

V bytě ve druhém patře pětipatrového panelového domu v Praze Miškovicích vypukl ve středu nad ránem požár. Na místo vyrazilo několik hasičských jednotek ze tří požárních stanic, přičemž zasahující hasiči museli nakonec z domu evakuovat 32 lidí, zjistila na místě agentura Mediafax.

Požár zachvátil byt o dispozici 4+1 krátce před druhou hodinou ranní. Podle velitele hasičů byla po jejich příjezdu nutná evakuace všech obyvatel bydlících v jednom vchodu. "Zachránili jsme dvaatřicet lidí, včetně čtyř osob, které jsme vynesli přímo z toho hořícího bytu," řekla Mediafaxu mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.
 

Velitel hasičů na místě uvedl, že dům je v současné době neobyvatelný, protože vlivem vysokých teplot popraskaly stoupačky, takže v domě neteče voda a je vypnutý plyn i elektrický proud. Na místo by se měl dostavit zástupce městské části, který by měl evakuovaným lidem zajistit náhradní ubytování.
 

"Zásah byl komplikovaný, jednalo se velké množství lidí, kteří se museli ve velice krátké době zachránit pomocí vyváděcích masek," popsal průběh záchranných prací velitel hasičů s tím, že lidé, kteří bydleli v zasaženém bytě, se před ohněm museli uchýlit na balkon. "Tam byli přikryti dekou, odkud jsme je v náručí museli vynášet ven, kde jsme je připojili k ostatním zachráněným," dodal hasič.
 

ČTĚTE TAKÉ:
PODVODY: Češi úmyslně zapalují své domy a auta!

 

Partaje pod vyhořelým bytem jsou podle hasičů silně promáčené jak od hašení, tak od vody, která vytékala z popraskaného vodovodního řadu. Byty v horních patrech byly zase silně zakouřené a hasiči museli k jejich odvětrání použít přetlakovou ventilaci. Samotná lokalizace plamenů hasičům trvala zhruba půl hodiny.
 

"Požárem byla zničená předsíň, bytové instalační jádro, kuchyňský kout a obývací pokoj. Dva dětské pokoje byly poškozeny sálavým teplem a zplodinami hoření," vysvětlila Adamcová.
 

Na pomoc evakuovaným obyvatelům byl na místo vyslán i speciál záchranné služby zvaný Golem. Jedná se o speciálně upravený nákladní vůz, jehož hlavním účelem je poskytnutí nezbytného zázemí záchranářům při zásahu u hromadného neštěstí. "Záchranáři převezli tři zraněné osoby do nemocnice," dodala Adamcová.

 

PSALI JSME:
TRAGÉDIE! Dívka (15) uhořela po nehodě auta na Rakovnicku

 

Příčinu požáru hasiči zatím nestanovili. "Věc je stále v šetření, na místo přijede kriminální služba," uzavřel velitel hasičů a řídící důstojník směny Pavel Hošek. Podle mluvčí pražských hasičů Pavlíny Adamcové je předběžná škoda kolem jeden a půl milionu korun a hledání příčiny vzniku požáru pokračovat ve středu dopoledne.

tn.cz / mediafax / gar