POZOR! V okolí Prahy lákají dva muži děti do auta

Děti v okrese Praha-venkov upozornili policisty na nevhodné chování dvou mužů, kteří je měli minulý týden lákat do automobilu a poté pronásledovat. O případech informoval v pondělí mluvčí policie Praha-venkov Zdeněk Chalupa.

"Dva případy chování mužů vůči nezletilým jsme zaznamenali ve čtvrtek minulého týdne," poznamenal Chalupa.
 

První událost se stala v Tuchoměřicích před druhou hodinou odpoledne. "Dvě jedenáctileté dívky sledoval neznámý muž s blíže neurčeným vozidlem šedé barvy, pravděpodobně značky Peugeot," uvedl policejní mluvčí. Auto mělo mít diagonální pruhy na zadních dveřích v kombinaci červené, fialové a zelené barvy. "Dívky nejdříve šly společně od autobusové zastávky, po chvíli se rozdělily a jedna z nich odcházela sama domů," pokračoval mluvčí. V té chvíli ji oslovil řidič vozu.
 

ČTĚTĚ TAKÉ:

ÚNOS! Cizinec odvezl násilím mladíka do Rakouska. OBTĚŽOVAL HO...
 

Začal jí nabízet svezení v autě, zval ji na jídlo a nabízel peníze. "Dívka odmítala, a využila příležitosti, že mohla oslovit paní, která pracovala na zahradě," poznamenal Chalupa. To už neznámý s vozidlem odjel. "Policistům později jedna z dívek neznámého popsala jako muže ve věku kolem 30 let s výškou asi 180 centimetrů," pokračoval mluvčí. Řidič měl dlouhé vlasy pod uši, upravené barevným sprejem a to nastříkáním do pruhů od čela k zátylku v kombinaci červené, žluté, modré a zelené barvy. "V každé nosní dírce, na obou stranách horního rtu měl piercing ozdobu ve tvaru drobné pecičky a v obou obočích měl po jednom kroužku," podotkl policejní mluvčí.
 

Muž měl na sobě tričko s krátkými rukávy. "Na levé i pravé ruce měl tetování a mluvil hlubokým hlasem česky, bez vady řeči a přízvuku," dodal Chalupa.
 

Přibližně ve stejnou dobu v Řevnicích, poblíž Revoluční a Komenského ulici, se stal obdobný případ. "Opět neznámý muž nabízel, tentokrát desetiletému chlapci, aby školák k němu nastoupil do vozidla," popisoval druhou událost mluvčí. Chlapec toto odmítl a pokračoval v chůzi. "Podle chlapcova vyjádření se neznámý muž za ním měl rozeběhnout a pak pronásledovat," upozornil policejní mluvčí.
 

"Hoch na muže zavolal, že tam bydlí jeho táta a že je na zahradě, v té chvíli se dal muž na útěk," sdělil Chalupa. K jeho popisu školák uvedl, že se jednalo o mladšího muže, vysokého asi 150 centimetrů, který měl na sobě vojenské kalhoty, tričko v barevném provedení tmavé a světle zelené barvy, přes které měl oblečenou hnědou vestu a na hlavě nasazenou kšiltovku. "Na hřbetu levé ruky u zápěstí měl tetování," podotkl mluvčí.
 

Vozidlo popsal, že se mohlo jednat o automobil, typově odpovídající značce Renault, stříbrné barvy. "Zapamatoval si však část registrační značky vozidla, která začínala na číslo 1 a druhé v řadě mělo být písmeno H," upozornil Chalupa. Na vozidle byly namalovány modré pruhy, které byly údajně ve tvaru blesků, umístěných na střeše, přední části a bocích vozidla.
 

Oběma případy se policisté intenzivně zabývají a prošetřují všechny získané informace. "Apelujeme na rodiče, učitele, vychovatele a ostatní pracovníky, kteří pracují s dětmi a mládeží, aby je neustále seznamovali se zásadami bezpečného chování a dávali jim rady, jak se mají zachovat, pokud přijdou do styku s neznámou osobou," zakončil policejní mluvčí.
 

Informace k oběma případům je možné telefonovat na tísňovou linku 158.

tn.cz / Mediafax