Případ "vlčích dětí" je znovu u soudu. Týrání zatím nikdo neprokázal

Martin a Hana Kašpárkovi
Zdroj: Mediafax

Pražský městský soud v pondělí odstartoval druhé kolo procesu s rodiči "vlčích dětí". Manželé Martin a Hana K. čelí obžalobě z týrání svých dvou chlapců. Městský soud otce potrestal 8 roky vězení, matku podmínkou, vrchní soud ale rozsudek zrušil a vrátil městskému soudu zpět na stůl.

Vrchní soud nařídil trestnímu senátu městského soudu, aby provedl v kauze další dokazování. Podle odvolacího soudu není zcela zřejmé, jakým způsobem měli být chlapci rodiči týrání. Vrchní soud přikázal podřízenému městskému soudu doplnit dokazování o výslech svědků a rozsáhlejší znalecký posudek.

 

V pondělí před soudem vypovídaly dvě dětské lékařky, které měly v péči chlapce poté, je soud odebral rodičům. Obě svědkyně se shodly na tom, že chlapci byli mírně zaostalí, ale po stránce fyzické pravděpodobně neponesou celoživotní následky zanedbané péče rodiči. K jejich dlouhodobému psychickému vývoji se lékařky vyjadřovat nechtěly.

 

Soudce Kamil Kydalka hlavní líčení odročil na červen. Do té doby by měli znalci vypracovat doplněk k posudkům z oboru psychologie a soudního lékařství.

 

Soud ve zrušeném rozsudku obžalované rodiče uznal vinnými z týrání svěřené osoby, neboť malí chlapci nikdy neopustili byt ani nebyli evidováni na úřadech. Martin K., jehož znalec označil za tyrana, měl strávit původně 8 let ve věznici s ostrahou. Jeho ženu Hanu soud potrestal tříletou podmínkou s odkladem na pět let a současně jí nařídil psychiatrickou léčbu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vlčí děti: Otec dostal 8 let, matka jen PODMÍNKU!

 

Údajné týrání má podobu sociální izolace

 

Manželé po porodu před úřady zatajili své dva syny, nikdy je nepustili z bytu na pražských Vinohradech, ani je nevzali k lékaři. Manželé, kterým hrozilo dvanáct let vězení, u soudu vinu popřeli.

 

Na skutečnost, že v samém centru Prahy, v bytě na Vinohradské třídě, žijí s rodiči dva chlapci, kteří nikdy nebyli venku, neviděli kamarády, nechodili k lékaři a úřady o jejich existenci dokonce vůbec nevěděly, policii přivedla náhoda: jejich matka vloni v dubnu volala o pomoc, protože ji údajně napadl manžel.

 

Oba chlapci skončili v péči příbuzných. Podle nich jsou chlapci dnes v naprostém pořádku. "Hrají si, ptají se na všechno. Doktor říká, že takhle zdravé děti ještě neviděl," pochvaloval si před soudem současný pěstoun dětí, starší bratr obžalovaného.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli kauze "vlčích dětí" bude možná potrestán soudní znalec. Poprvé v historii!

 

S viditelnou nelibostí při lednovém hlavním líčení nesl vystoupení znalce z oboru klinické psychologie obžalovaný Martin K. Znalec Slavomil Hubálek totiž popsal osobnost obžalovaného jako velmi bizarní a psychopatickou s lehce nadprůměrnou inteligencí. "Jde o defektní osobnost a vážnou schizoidní a histrionskou poruchou. Muž velmi manipuluje svou ženou. K dětem nemá žádný vztah, sní o tom, že se dětí zbaví a bude mít manželku pro sebe," uvedl znalec.

 

Obžalovaná Hana K. naopak byla podle znalce na osobnosti svého manžela zcela závislá. Odstřihla se od všech svých dosavadních vztahů s rodiči nebo kamarády. "Čeká ji velice bolestný proces prozření z této závislosti," poznamenal Slavomil Hubálek.

 

 

 

tn.cz / mediafax / krb