Proces s mafiánem pokračuje. Karamarič k soudu nesmí

V Praze pokračuje proces s údajným vorem v zakone, vypovídal maskovaný policista.

Výslechem hlavního vyšetřovatele údajného vora v zakone Andranyka Sohoyana, který měl v ČR organizovat nájemné vraždy, pokračuje v úterý za mimořádných bezpečnostních opatření u soudu v Praze proces se čtyřmi obžalovanými cizinci. Ty zadrželi detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

 
Před soudem v úterý vypovídal hlavní detektiv případu Michal Váhala, kterého předtím ministr spravedlnosti zbavil mlčenlivosti. Policista byl při své výpovědi z bezpečnostních důvodů maskován černou kuklou. Během své výpovědi potvrdil, že na odhalení ruskojazyčného gangu detektivové spolupracovali s Bezpečnostní a informační službou (BIS). Soudu popisoval, jak ho kontaktoval pracovník BIS a s jejich agentem měl později schůzku na Václavském náměstí. O skutečnosti, že Tagir Tarzschojev, klíčový svědek obžaloby, je agentem BIS, údajně Váhala zpočátku nevěděl. "Řekl mi to, až po svém obvinění," uvedl Váhala.
 
Detektiv Váhala byl letos v březnu obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle trestního oznámení se měl elitní policista zaplést v jiném případu napojeném na ruskojazyčnou mafii. Od té doby je postaven mimo službu, v této věci probíhá vyšetřování. Případ "vora v zakoně" a případ, v souvislosti s nímž byl obviněn detektiv Váhala, spojuje jméno advokáta Julia Kramariče. Ten totiž do minulého týdne kromě vora v zakoně hájil i českého podnikatele obžalovaného z přípravy vraždy cizince.
 
Hlavní líčení se údajnými špičkami ruskojazyčné mafie by mohlo v tomto týdnu dospět k cíli. Soudce Luboš Vrba plánuje zítra ukončit dokazování a vyslechnout závěrečné řeči. Ve čtvrtek by mohl zaznít verdikt.
 
Kramarič nemůže obhajovat
 
Na rozdíl od zářijového projednávání u soudu není dosavadní Sohoyanův advokát Julius Kramarič, který byl vyloučen, protože čelí obvinění z podplácení jednoho ze svědků. "Rozhodnutí soudu jsem dostal minulý týden, takže v obhajobě pokračovat nesmím. Co se týče mého obvinění kvůli údajnému uplácení, podal jsem stížnost," řekl Mediafaxu Kramarič. Údajný vor v zakoně Sohoyan bude mít podle Kramariče právo na obhajobu zajištěné, neboť kromě stávajících dvou advokátů, kteří ho spolu s Kramaričem zastupovali od počátku, bude v obhajobě navíc pokračovat i Kramaričův brněnský kolega Martin Klimo.
 
Údajné členy ruskojazyčné mafie zadrželi policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vloni v březnu. Detektivové z ÚOOZ ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení při akci s krycím názvem Wolfram pozatýkali skupinu Arménů a Čečenců. Mezi nimi je podle policie i "vor" Andranyk Sohoyan. Spolu s ním stojí za organizováním fyzické likvidace arménského podnikatele komplici Gilany Aliev, Magomed Aliev, Arsen Arakelyan, Arsen Kakosyan a Roman Melkonyan. Podle policejního vyšetřování se Sohoyan rozhodl zavraždit sedmadvacetiletého Arménce, jehož popravou chtěl údajně zastrašit arménskou komunitu v Praze.

PSALI JSME:
 
Obžalovaní nakonec shodou náhod arménského podnikatele nezavraždili. Několikrát se o to pokusili, ale opakovaně si spletli cíl. Dvakrát plnil úkol najatý vrah Timur Treťjakov. Ten byl spolu s dalšími dvěma muži vloni pravomocně odsouzen právě za tyto zločiny k výjimečnému 22letému trestu vězení.
 
Jednání soudu i nadále provázejí nejpřísnější bezpečnostní opatření. Zdroje z bezpečnostních složek státu uvádějí, že od počátku procesu hrozí v jednací síni bombový sebevražedný útok. Oficiálně sice takovou hrozbu útoku nikdo nepotvrdil, jednání ale provázejí neobvykle rozsáhlé kontroly uvnitř budovy soudu a před jednací síní. Příchozí včetně novinářů, advokátů, žalobce i příbuzných obžalovaných musejí projít dvojitou osobní prohlídkou, jejíž součástí je také kontrola na přítomnost výbušnin.
 
Od počátku také městský soud využívá k projednávání případu jednací síň v budově vrchního soudu na Pankráci. Podle vězeňské služby se tak snižují rizika případného útoku, když eskorta přivádí obžalované k soudu tunelem přímo z přilehlé věznice. Soudce navíc rozhodl, že pro každý jednací den bude justiční stráž vydávat pro diváky jen omezený počet padesáti vstupenek, bez kterých se novináři ani příbuzní do jednací síně nedostanou.
 
Obžalovaným nyní hrozí za zorganizování vraždy, pokus o vraždu a dvě přípravy vraždy výjimečné tresty vězení. Soudce Luboš Vrba se svým senátem plánuje případ tento týden ukončit. Ve středu by mohly zaznít závěrečné návrhy žalobce a obhajoby, ve čtvrtek pak rozsudek.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mediafax