Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Recidivista zapálil chatu i s lidmi, odsedí si 16 let!

zapálil chatu s lidmi
Zdroj: Mediafax
Recidivista Ivo Hovorka (vpravo) dostal za pokus vraždy trest 16 let vězení. Druhého obžalovaného Romana Klimeše (vlevo) soud osvobodil.

Krajský soud v Hradci Králové ve čtvrtek uložil Ivo Hovorkovi za pokus vraždy a poškození cizí věci 16 let vězení, druhého obžalovaného Romana Klimeše zprostil obžaloby. Hovorka podle soudu úmyslně zapálil chatu ve Lhotce na Orlickoústecku s jejími obyvateli uvnitř.

Hovorka si má trest odpykat ve vězení se zvýšenou ostrahou a to za pokus vraždy, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Podle rozhodnutí soudu také musí nahradit způsobenou škodu v celkové výši zhruba 460 tisíc. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se v případě Klimeše odvolala a ponechala si lhůtu v případě Hovorky. Ten se proti rozsudku také na místě odvolal.


"Obžalovaný Hovorka si musel být vědom možných daleko vážnějších následků i toho, z jakého materiálu je chatka postavena. Jeho obhajoba, že chtěl jen dát výstrahu, nemůže obstát," uvedl v odůvodnění rozhodnutí soudce Miloslav Ježek. U Klimeše se podle něj nepodařilo zcela bezpečně prokázat vinu. Proto je nutné jej propustit na svobodu.

 

ČTETE TAKÉ:

STRAŠNÉ: Dělníka v Bohumíně zapálil jeho kolega!

 

 

"Nejsem přesvědčena o tom, že jediným důkazem v neprospěch Klimeše je výpověď Hovorky. Je zde ještě celá řada důkazů, které tvoří ucelený řetězec svědčící o vině obžalovaného Klimeše," řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Podle ní jediným, kdo měl důvod takto jednat, byl obžalovaný Klimeš.


Třiačtyřicetiletý, v minulosti osmnáctkrát pro majetkové delikty trestaný muž, již dříve vypověděl, že do Klimešova soukromého klubu šel, protože neměl na alkohol. Klimeš se mu prý zmínil, že by mu dobře zaplatil, když poškozeným udělá nějakou výstrahu, ale neurčitou. On prý o Klimešově nabídce nerozmýšlel, protože peníze potřeboval. Protože se po činu bál, že podezření padne i na Klimeše, vylomil dveře jeho klubu, vše tam rozházel a sebral nějaké peníze.


Šestačtyřicetiletý Klimeš měl se sousední rodinou dlouhodobé spory. Když u něj Hovorka letos na začátku února popíjel alkohol, opilý Klimeš jej navedl, aby šel na čerpací stanici koupit benzín a zapálil sousední dřevěnou chatu a tím sousedy usmrtil. Za to Hovorkovi slíbil odměnu 10 000 korun. Svou vinu Klimeš opakovaně popřel s tím, že se s Hovorkou o vraždě nikdy nebavili.

 

NAPSALI JSME:

Zapálil si cigaretu v kadibudce. TO BYLA RÁNA!

 

Hovorka přinesl z nedaleké benzinové čerpací stanice v PET lahvi benzín, který smíchal s přineseným acetonem. Vzniklou hořlavou směsí polil a zapálil dřevěnou verandu a dřevěné vstupní dveře do chaty, které byly jedinou únikovou cestou. Oheň se dále rozšiřoval, jak na verandu objektu, tak do vnitřních prostor chaty, zplodiny hoření vnikaly dále do podkroví objektu. Tímto Hovorka bezprostředně ohrozil na životě obyvatele chatky, které na požár chatky upozornily zabudované elektrické hlásiče požáru.

 


Žena s vnukem v obavě o život vyskočili z okna ložnice, přičemž ona utrpěla zlomeniny a další zranění a zranil se i vnuk. Další dva lidé se popálili při hašení požáru, který se jim podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PŘÍŠERNÉ! ZOUFALÁ žena se na protest ZAPÁLILA I S TŘÍLETÝM SYNEM

 


Hovorka po činu odešel k rodičům, kde se převlékl a boty, jež měl na sobě v době činu, zahodil do řeky. Pak se na místo vrátil a požár pozoroval. Tam ho také zahlédli poškození a později jej tam zatkla policie. Podle znalců obžalovaný netrpí duševní chorobou, ale má výraznou poruchu osobnosti. Je dissociální, emočně, názorově i postojově nestabilní, hysterický a nezdrženlivý. Odborníci u něj zjistili exhibicionismus a má také nařízenou ochrannou sexuologickou léčbu.


"Moje jednání je neomluvitelné, lituji toho. Úmysl jinému ublížit jsem rozhodně neměl," uvedl ve čtvrtek Hovorka. Pokud by chtěl vraždit, svůj úmysl by si prý daleko lépe promyslel a objekt by také zapálil na více místech. Klimeš jej měl zastrašovat s tím, že pokud uvede jeho jméno, Hovorkovi se pomstí na jeho rodičích. Hovorka pouze připustil svou vinu v případě obecného ohrožení

 

tn.cz / Mediafax