požár domu

Rodina přišla o všechno. Před požárem se zachránili jen v pyžamech

Děsivou noc má za sebou rodina z obce Pchery u Kladna. V noci na dnešek je probudil oheň a život si zachránili skokem z balkonu. Bosí a v pyžamech. Z jejich domu nic nezbylo, úplně všechno jim zničil požár.

Plameny rodinný dům starších manželů se synem pohltily během pouhých deseti minut. A to mohou mluvit o štěstí, že požár přežili. "Už jsme spali a mě vzbudilo kolem druhé hodiny zajiskření. Tak jsem vyběhla a vidím na chodbě jiskry a už to šlo,“ popisuje počátek boje o život Jaroslava Mačáková, spolumajitelka domu.
 

"Bylo to hrozně rychlý. Za deset dvanáct minut se plameny rozšířily všude,“ potvrzuje syn manželů Mačákových Michal. "Bylo jediné štěstí, že manželka má lehčí spaní,“ dodává i Michal Mačák starší.
 

Rodině vzal oheň naprosto všechno. Zůstalo jim jen to, co měli na sobě. "Chtěl jsem se dostat ven a hlavními dveřmi už to nešlo. Takže jsem zvolil balkónové dveře a po lešení jsem slezl dolů jenom v pyžamu,“ pokračuje v líčení tragické noci syn Michal. Stejným způsobem, skokem z balkonu, si zachránili holé životy i jeho rodiče.
 

 

Rodině po požáru nic nezbylo. Kromě veškerého majetku jim oheň vzal i domácího mazlíčka. Kočku objevili až ráno mezi troskami domu.
 

V prvních hodinách po požáru našli útočiště u sousedů. Příští dny by pak měli trávit u kamarádky v Kladně. Co bude dál, ale zatím nevědí. Těžkou situaci rodiny chápe i obec Pchery. Našla už dvě místa, kde by Mačákovým mohla nabídnout přechodné ubytování.
 

Navíc zřejmě jejich spoluobčané uspořádají finanční sbírku. (Kontaktovat postiženou rodinu je možné na emailu michalmacak@centrum.cz nebo na telefonu 728 757 751). "Samozřejmě sbírka nějaká určitě proběhne. To už se tady stalo asi dvakrát, že takhle vyhořel byt a vždycky tady lidé přišli s nějakou sbírkou. Takže to určitě proběhne i teď,“ slibuje starosta obce Pchery František Dufek.
 

A co dům zapálilo? Pravěpodobně zkrat u skříně s jističi. "Co se týká příčin vzniku požáru, tak je stále prošetřujeme. Jednou z prošetřovaných verzí je i závada na elektroinstalaci domu,“ uvedl vyšetřovatel středočeských hasičů Libor Pospíšil.

David Garkisch TN.cz