Spacáky, pláč a spánek venku. Romové truchlí za mrtvého "prince"

Romský chlapec, kvůli kterému už přes deset dní kočují Romové v Praze a okolí, zemřel. Jeho příbuzní přenocovali před vinohradskou nemocnicí.

Zhruba v půl jedenácté večer se Romové před vinohradskou nemocnicí uložili ke spánku. Na trávníku si pomocí dek a polštářů vyrobili improvizované postele.

 

Podle tradice příbuzní zůstali u mrtvého prince. V parku chtěli nocovat, to nejprve policisté nechtěli dovolit. Po dlouhé diskuzi ale nakonec ustoupili s tím, že Romové nebudou hluční.


V osm ráno by měla dorazit pohřební firma, odpoledne by chtěli Romové odjet i se zesnulým princem domů do Rumunska.


Aby Romové policii přesvědčili, že vše bude v pořádku, začali uklízet. Celá noc u nemocnice nakonec proběhla relativně v klidu.
 

 

 

Příbuzní mrtvého následníka romského trůnu jsou před nemocnicí zhruba od čtyř hodin odpoledne, kdy se smutnou zprávu dozvěděli.

 

GALERIE: Romové nocují před vinohradskou nemocnicí

1
/
5
Zdroj: Jindřich Kodíček
Romové nocují před vinohradskou nemocnicí

 

Podle informací našeho reportéra před osmou hodinou večer před vinohradskou nemocnici přijeli i ostatní členové rodiny mladého Rumuna. Údajně chtějí před nemocnicí kempovat do zítra. Na místě je asi pět desítek Romů.

 

Romský "princ" zemřel v pondělí odpoledne

 

Romský mladík z Rumunska, který se nedávno topil ve Staré Boleslavi, dnes zemřel ve vinohradské nemocnici. Informaci potvrdila tn.cz mluvčí vinohradské nemocnice Jana Jelínková.

 

GALERIE: Romové truchlí nad smrtí "prince" před vinohradskou nemocnicí

1
/
10
Zdroj: Jindřich Kodíček
Romové truchlí nad smrtí "prince" před vinohradskou nemocnicí


Odpoledne kolem 16. hodiny už bylo před nemocnicí zhruba 50 příbuzných zesnulého chlapce. Seděli nebo stáli na trávníku a byli velmi smutní. Někteří plakali.

 

Podívejte se na fotogalerii z Husince i vinohradské nemocnice

 

"Chápu, že si ho Bůh vzal k sobě, ale byl příliš mladý, měl si vzít raději mě," řekla našemu redaktorovi matka zesnulého romského prince.

 

Členové nejbližší rodiny se chodí v malých skupinkách rozloučit se sedmnáctiletým chlapcem. V úterý chtějí rumunští Romové údajně zařídit vše potřebné pro převoz mrtvého do vlasti.

  

Podle obyvatel Husince, se kterými mluvila naše redaktorka přímo na místě, byly s kempujícími Rumuny problémy. Na benzínové pumpě prý v umyvadlech koupali děti a údajně prý i kradli zboží v regálech. Tamní obyvatelé se prý setkali také s tím, že po nich Romové chtěli slepice a vajíčka.

 

 

Převozu romského "prince" nic nebrání

 

Podle jednoho z členů rodiny by si rádi tělo chlapce rumunští Romové odvezli prostřednictvím pražské pohřební služby na předem smluvené místo. Převozu by z časového hlediska nemělo údajně nic bránit, protože rodina nepožaduje pitvu zesnulého. Netrvá na ní ani policie, neboť mladík zemřel bez cizího zavinění.

 

Pražská vinohradská nemocnice ústy své mluvčí Jany Jelínkové požádala rumunskou ambasádu o stanovisko v otázce zdravotního pojištění zesnulého mladíka. Do této chvíle jej totiž nemocnice považuje za nepojištěného a náklady na hospitalizaci chlapce jsou v řádu statisíců korun.

 

Podle našich informací je před nemocnicí zhruba stejný počet novinářů.

 

 

Sedmnáctiletý mladík byl hospitalizován s vážnými zdravotními problémy. Jeho stav se v neděli zhoršil po neurologické stránce, proto nebylo možné ho operovat.

 

"Stav pacienta byl po celou dobu hospitalizace kritický. Přes veškerou snahu lékařů pacient  v pondělí ve 13:30 zemřel v důsledku utonutí a následné mozkové smrti. Lékaři již o smrti pacienta informovali rodinu," uvedla Jelínková v prohlášení.

 

Chlapec, syn budoucího krále Iona Dimofta, se 21. července téměř utopil při koupání v jednom z Proboštských jezer u Staré Boleslavi. Od té doby byl v bezvědomí.

 

Vše o pobytu rumunských Romů v Praze a okolí naleznete ZDE.

gib / ina TN.cz