Neštěstí na vodě

Rozvodněná řeka má první oběť! Na Úslavě se utopil vodák

Vodák
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Na rozvodněné Úslavě se na jezu ve Starém Plzenci utopil vodák. Při jeho sjíždění se s kajakem převrhl a už se nedostal nad hladinu. Jeho loď se našla o několik kilometrů dál v Plzni - Koterově.Tělo zatím hasiči neobjevili.

Převrácenou loď objevili v pátek v 18 hodin kolemjdoucí mezi Plzní-Koterovem a Starým Plzencem na břehu rozvodněné řeky Úslavy. V kajaku byly i osobní věci vodáka.
 

"Po vodákovi pátráme, prohledáváme okolí. Terén je dost rozbahněný, do vody se zatím nemůže," řekl velicí důstojník krajských hasičů Milan Klouda. Na místě je také policie.
 

Noční déšť i krátké přeháňky během pátku zvyšily hladiny řek v Plzeňském kraji. V Nové Huti na Klabavě poblíž Plzně a na odtoku z vodního díly Klabava už je hlášený třetí povodňový stupeň, ohrožení. Na Úhlavě, Úslavě a Radbuze jsou zatím první stupně povodňové aktivity.
 

"V Nové Huti a na odtoku z vodního nádrže Klabava to bude nyní stagnovat, ale vinou kratších odpoledních srážek to zřejmě opět půjde nahoru. Třetí stupeň by tam měl zřejmě trvat déle," uvedl dispečer Karel Zelenka.
 


Podle meteorologických modelů by mělo nejvíce pršet od sobotních 12 hodin, spíše ve druhé polovině dne. "Některé modely říkají až do neděle do ranních hodin a jiné hlásí déšť na západě území povodí až do večera," uvedl Bláha. Podle něj už půjde o územně roztrhané srážky, které ale někde mohou dosáhnout v součtu až 60 milimetrů.
 

Ohrožená bude o víkendu nejvíce Úslava od Prádla po Plzeň, na Úhlavě se mohou vyskytnout třetí stupně v horních částech. Klabava bude nejhorší v oblasti kolem Hrádku a Strašic. Deště zvednou hodně také Žákavu a Bradavu na Spálenopoříčsku, tedy toky vedoucí z Brd, a dále Litavku na Berounsku.

tn.cz / hmr