Další malá domů

Korupce v armádě: Šéf Tatry měl uplácet exministra obrany Bartáka

Policie rozplétá korupční skandál na ministerstvu obrany. Obvinila totiž šéfa české pobočky Tatry Ronalda Adamse z toho, že bývalému ministrovi obrany Martinu Bartákovi nabídl "všimné". Jenže podle představitelů Tatry to bylo přesně obráceně.

Šéfa Tatry Adamse policie podle MF DNES, která na případ upozornila, už obvinila. A hlavním svědkem má být právě bývalý ministr obrany Martin Barták. Kuriózní ale je, že sám Barták čelí obvinění z korupce a světe div se, jedním ze svědků je Adams. Právě o něm dnes soud rozhodoval, zda na něj uvalí vazbu. Nestalo se tak.
 

Mluvčí Tatry Vladimír Bystrov deníku potvrdil, že Adams byl zadržen a obviněn z úplatkářství. Za stíháním pak má být svědectví exministra Bartáka. Ten měl údajně policii sdělit, že na výstavě zbraní za ním přišel šéf Tatrovky Adams s tím, že by "měl jakési speciální fondy na zařízení armádních zakázek.“
 

 

Jenže podle představitelů Tatry to bylo přesně obráceně. Exvelvyslanec USA William Cabaniss a manažer Tatry Duncan Sellars řekli, že právě Barták si v roce 2008 přišel říct ve Washingtonu o "všimné“ v souvislosti s nákupem vozů Tatra pro armádu. Adams pak řekl, že ono "všimné" mělo být podle prostředníka - zbrojaře Michala Smrže - pět milionů korun a pak by Tatra u armády bez problémů uspěla. Smrž i Barták pak byli podle MF DNES následně obvinění.
 

Zdá se tedy skoro, že Barták vrátil Adamsovi úder a je na státních zastupitelstvích, by celý případ rozpletly. Případy totiž řeší odděleně jiná zastupitelství. Což je samo o sobě také poněkud zvláštní.

tn.cz / hmr