Soud změnil tresty za korupci při šetření nehod z vězení na podmínky

soud zmírnil tresty za korupci
Zdroj: Mediafax
Soud zmírnil tresty lidem, kteří se podíleli na korupci při vyšetřování dopravních nehod. Ilustrační foto

Městský soud v Praze ve čtvrtek zmírnil tresty třem obžalovaným z organizování korupce při vyšetřování dopravních nehod v hlavním městě. Úředník magistrátu Zbyněk Bernat a bývalí policisté, původně odsouzení do vězení, u odvolacího soudu vyvázli s podmíněnými a peněžitými tresty a zákazem činnosti.

Zatímco Obvodní soud pro Prahu 10 magistrátního úředníka Bernata poslal za prokázanou korupci a ovlivňování vyšetřování na čtyři roky do vězení, odvolací soud mu trest zmírnil na dva roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky, pětiletým zákazem činnosti a peněžitým trestem ve výši 300 tisíc korun.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Exministr Barták odmítl obvinění z korupce. Vy mu věříte?


Mírnějšího trestu se dočkal i podnikatel Aleš Franc, jehož dopravní nehoda a následný pokus ji zahladit celý případ odstartovala. Odvolací soud změnil právní kvalifikaci jeho jednání z organizování korupce na návod ke zneužití pravomoci úřední osoby. Za to, i za předchozí podvody, si Franc vysloužil souhrnný trest 8,5 roku vězení.


Před soudem v kauze stanuli i dva bývalí policisté z odboru vyšetřování dopravních nehod Pavel Plas a Jiří Vosátka, jehož odvolání proti tříletému zákazu činnosti soud zamítl. Naopak Plas s odvoláním uspěl, soud mu zmírnil trest z tří let nepodmíněně na dva roky s podmínkou na čtyři roky, ale kromě toho dostal zákaz činnosti na pět let a rovněž peněžitý trest 300 tisíc korun.

 

PODÍVEJTE SE:

Kauza Kotrouš EXKLUZIVNĚ! Výpověď strážníka


Francova komplice Martina Mrvu, který měl úplatek pro pražského úředníka domluvit a rovněž se odvolal, soud pravomocně potrestal 18 měsíčním vězením s podmíněným odkladem na tři roky. Někdejší šéf policistů Josef Vlastník byl obžaloby zproštěn již prvoinstančním soudem a protože se ani státní zástupce neodvolal, je v jeho případě zproštění pravomocné již od léta letošního roku.

maš tn.cz / Mediafax