vyšetřování kauzy metanol

Majitel Draka o výrobě jedovatého alkoholu prý nevěděl. Státní zastupce stopnul jeho stíhání

Pavel Čaniga
Zdroj: Mediafax

Státní zástupce Roman Kafka zastavil trestní stíhání majitele Likérky Drak Pavla Čanigy, kterého vinil z ohrožování zdraví závadými potravinami. Oznámil to v pondělí sám Kafka, nevyloučil ale Čanigovo opětovné stíhání.

Čaniga byl obviněný z toho, že si opatřil nezjištěné množství potravinářského lihu, ze kterého vyrobil alkohol kontaminovaný metanolem.

 

Nebezpečný alkohol s obsahem dřevěného lihu nalezla policie ve zlínském skladě společnosti Verdana, výhradního distributora Likérky Drak. "Při zahájení trestního stíhání majitele likérky jsme neznali výpověď jednatele Verdany Sedlaříka, který byl na útěku," vysvětlil Kafka své rozhodnutí zastavit stíhání.

 

Podle jeho informací pozdější výpovědi právě Sedlaříka a dalších značně oslabili podezření, že je Čaniga do kauzy zapletený. "Téměř 12 tisíc lahví kontaminovaného alkoholu, který měl etiketu Likérky Drak, se vyrobilo bez vědomí majitele likérky," řekl státní zástupce.


 

Smrtící směs vznikla ve spojitosti s firmou Vapa Drink v Žeranovicích a poté se dostala do zlínského skladu Verdany, aniž by o tom Čaniga věděl. "Víme také, jakým způsobem se na alkohol s metanolem dostaly etikety likérky," dodal Kafka s tím, že podrobnosti nebude sdělovat.

 

Ve vazbě je 12 lidí

 

V metanolové kauze policie stíhá 45 lidí. Dvanáct z nich je ve vazbě. Oznámil to náměstek ředitele poro službu kriminální policie a vyšetřování Jindřich Kučera.

 

Podle něj kriminalisté sloučili 28 případů v rámci celé republiky jak ze Zlínského kraje, tak z Moravskoslezského, Karlovarského, Jihomoravského, Libereckého a prověřují i případy z Plzeňského, Jihočeského a Královéhradeckého kraje a Prahy.

 

Policie eviduje celkem 78 intoxikovaných lidí. "Z toho 33 zemřelo a prokázala se u nich otrava metylalkoholem," uvedl Kučera.

tn.cz / Mediafax