Strážníci v Praze vytáhli do boje proti pouliční prostituci

Vymýtit pouliční prostituci v pražských ulicích si kladou za cíl městští strážníci a vyhlásili akci Monitor 2. Cílem je nejen zamezit nabízení sexuálních služeb na ulici, ale i odklidit bezdomovce z centra města a zkontrolovat pořádek.

Pouliční prostituce je podle šéfa městské policie Prahy 2 Václava Vozdeckého problémem především Karlova náměstí a jeho okolí. Zde se podle jeho informací pohybuje kolem 10 až 15 žen, které sexuální služby nabízejí. O mladistvých však informace nemá. "Věkově se prostitutky na Praze 2 pohybují kolem 27 až 30 let," prozradil.
 

PODÍVEJTE SE, JAK ŘEŠILO VEDENÍ MĚSTA PROBLÉM S PROSTITUCÍ V ČESKÝCH VELENICÍCH:


 

"Karlovo náměstí a jeho okolí, tedy Novoměstská radnice, Myslíkova, Křemencova, ale i částečně Vodičkova a Masarykovo nábřeží, je oblast, kde je prostituce a negativní jevy s ní spojené, nejvýraznější," řekl dále Vozdecký. Vysvětluje si to tím, že na tomto místě se nachází velký dopravní uzel na trase turistů, kteří tyto služby také v hlavním městě vyhledávají.
 

PSALI JSME:

Sexuální otrokyně pro Česko dodával gang Ukrajinců

 

I proto právě probíhá policejní akce Monitor 2, která má tuto činnost potírat. Strážníci jsou od 15. července v terénu každý večer od desíti hodin večer do šesti hodin do rána a kontrolují pořádek na ulicích. Akce má skončit 25. července, ale i po této době budou strážníci lokalitu podrobně kontrolovat. "Čtyřiadvacet hodin denně máme na Karlově náměstí hlídku zaměřenou na prostituci a bezdomovce. Státní policie pak má na místě tzv. Tým kapsa, který zase vyhledává pouliční zloděje," prozradil.
 

Jeho kolega, ředitel městských strážníků Prahy 1 Petr Stejskal, se však může pochlubit tím, že prostitutky z ulic vyhnal. "Dva roky je Praha 1 od pouliční prostituce čistá, když do toho tedy nepočítám dvě staré veteránky, o kterých už nikdo ani neví, že prostitutky jsou," řekl a dodal, že minulý týden se na Prahu 1 snažily dostat dvě prostitutky z Myslíkovy ulice, která se nyní opravuje. "Ženy jsme z ulice vyhnali," řekl.
 

Sexuální služby však v Praze 1 vymizely pouze z ulic a začaly se více soustředit do bytů a klubů. "V naší městské části jsou desítky privátních služeb a erotických kabaretů. Dokonce i na Malé Straně. Problémem však je, že v klubu mívají často ženy své trvalé bydliště, jsou evidovány jako občanky Prahy 1. Možností zasáhnout je pak daleko méně a hůře se prokazuje, že určité místo slouží k těmto účelům," vysvětlil Stejskal.
 

Uklidňující je, že podle informací vrchní komisařky pražské kriminální policie Aleny Kolářové, se v ulicích Prahy nenabízejí na sex děti. "I provozovatelé klubů si na to dávají pozor. U nás se dětská prostituce netoleruje. Společnost je na děti velmi citlivá, a jakmile vidí dítě na ulici, ihned informuje policii," uvedla. Upozornila však, že ojedinělé výjimky se vyskytnout můžou.
 

Ani mladiství si podle Kolářové nevydělávají prodejem svého těla masově. "Pochopitelně je to nejjednodušší zdroj příjmu pro drogově závislé, ale jev se nevyskytuje v nikterak vysoké míře," shrnula Kolářová.

 

tn.cz / Mediafax