Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pozor na něj

NEJHORŠÍ ÚTĚKÁŘ ČESKA: Znásilnil chlapce a podeváté utekl z ústavu!

Nikolas Bady
Zdroj: Policie ČR
Nikolas Bady

Z výchovného ústavu v Děčíně utekl sedmnáctiletý Nikolas Bady. Ústavní léčbu mu nařídil soud, protože společně s dalším chlapcem zbil a sexuálně zneužil dvanáctiletého školáka. Bady se v pondělí nevrátil z návštěvy u rodiny. Z ústavu utekl už podeváté.

"Od pondělí opět po Nikolasovi Badym pátráme," řekla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová. Mladík z výchovného ústavu utíká často. "Nevím, proč utíká. Pokud je v ústavu, žádné problémy s ním nejsou," řekl serveru iDnes ředitel ústavu Pavel Bártík.

 

Hledanému Badymu nebylo v době útoku na chlapce v roce 2010 ještě ani 15 let, proto se vyhnul soudu. Druhý útočník, tehdy sedmnáctiletý, dostal nejprve od krajského soudu deset let vězení. Poté mu odvolací soud trest snížil na polovinu. Mladíci dvanáctiletého chlapce podle obžaloby zbili a znásilnili.

 

 

Nakonec se dostal k soudu i Bady. Za opakované útěky z ústavu dostal osm měsíců vězení. Odseděl si dva, než byl propuštěn na amnestii. Vedení boletického ústavu prý nyní jedná o přemístění útěkáře na uzavřené oddělení s přísným režimem v Ostravě-Janové. V pořadníku je zapsaný jako první, zatím se pro něj neuvolnilo místo.

 

 

Případ napadení dvanáctiletého chlapce používají i účastníci pochodů pravicových radikálů. Rok po útoku jich asi 150 pochodovalo přímo Krupkou na Teplicku, kde se poprali s několika stovkami příznivců krajní levice a místními. Před střetem se mezi shromážděnými snažili sloužit improvizovanou mši řeckokatolický a husitský kněz. Soudem povolenému pochodu ale udělala cestu policie, dav rozehnala dělobuchy a zasahovala i jízdní policie. Fotografie zraněného chlapce účastníci podobně laděných demonstrací také nosí na transparentech. Pochodovali s nimi například při protestech v Novém Boru na Českolipsku nebo ve Šluknovském výběžku.

 

Pátrání po Badym bylo nakonec ukončeno v úterý ve 14 hod. Když sedmnáctiletý Nikolas zjistil, že vedení ústavu kontaktovalo policii, raději se vrátil sám.

 

tn.cz / ČTK / kos