Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Lékařské šlendriánství

Této ženě zapomněli lékaři v těle jehlu. Žije s ní už šest let

Zapomenutá jehla v hrudníku trápí paní Hedviku už šest let. Žádosti o odškodnění jsou však zamítány a policie případ uzavřela s tím, že viník je neznámý.

Lékařské pochybení, které se vleče léta a stále není konec v dohledu. Paní Hedvika Krajčiová (93) z Přerova žije celých šest let se zapomenutou chirurgickou jehlou ve svém hrudníku. O odškodnění za zdravotní potíže žádá marně.
 

Není totiž jasné, při které z mnoha operací, které prodělala, ji v těle jehla zůstala. A kvůli vysokému věku už dnes není možné ji bezpečně jehlu z těla vyjmout.
 

Paní Hedvika neměla jednoduchý život. Jako sudetská Němka to neměla po válce vůbec snadné a ve stáří ji zase trápí řada zdravotních problémů, ke kterým se teď přidala zapomenutá jehla.
 

Velkým problémem je, že paní Hedvika podstoupila tolik operací, že se vlastně neví, při které z nich tu jehlu v hrudníku zapomněli. Stařenka si na bolesti začala stěžovat v roce 2006, zhruba rok po operaci v Opavě. Následný rentgen objevil jehlu. Lékaři tamní nemocnice se hájí tím, že bojovali o ženin život a zapomenutá jehla ji v tu chvíli neohrožovala.
 

"Pacientka už přišla do Slezské nemocnice s tou jehlou, máme k tomu samozřejmě veškerou zdravotní dokumentaci. Opravdu se řešily problémy, které byly velmi vážné,“ říká k celé situaci mluvčí Slezské nemocnice Opava Daniel Svoboda.

Rodina se už několik let snaží získat alespoň minimální odškodné, které by mohlo stařence trochu zpříjemnit těžké stáří. Místo peněz ale přichází jen zamítavé odpovědi. "Napsali jsme na krajskou komisi do Ostravy, potom do Prahy na ministerstvo zdravotnictví, ti to vrátili do Olomouce. Ptali jsme se i ombudsmana, ten nám poradil, ať si vezmeme právníka,“ říká kamarádka Hedviky Krajčiové.

Lékařská komora i policie nakonec případ uzavřely s tím, že viník je neznámý a skeptičtí jsou i právníci. "Pokud nedokážu zjistit viníka, tak abych vůči němu mohl náhradu škody uplatnit, tak se nemůžu ničeho domoci,“ říká právník Petr Konečný.
 

Paní Hedvice tak nezbývá nic jiného, než dožít s jehlou v těle. Další operace v jejím zdravotním stavu totiž nepřipadá v úvahu.

s přispěním Tomáše Petržely tn.cz / juz