Tři roky týral otce, hodil po něm sklenici a připravil ho o oko

Třiatřicetiletý syn si vybral za obět svého čtyřiašedesátiletého otce. Bil ho dřevěným prkénkem, kopal do něj. Důchodce přišel o oko.

Ostravský policejní komisař poslal do vazby třiatřicetiletého muže, který dlouhodobě týral svého otce. Muž je obviněn z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě a ublížení na zdraví, řekla ve středu policejní mluvčí Gabriela Holčáková.


"Muži hrozí trest odnětí svobody na dva až osm let," řekla Holčáková. Dlouhodobé a opakované slovní i fyzické útoky vyvrcholily podle Holčákové 3. září, kdy muž hodil po otci sklenici od piva, která ho zasáhla do obličeje. Přitom se rozbila a jeden ze střepů uvízl muži v oku. Pomoc seniorovi zavolali až další den sousedé a lékaři mu museli oko definitivně odstranit.


Synovo týrání se postupem času stupňovalo. Nejdříve bil otce jen prkýnkem na maso, pak do něj kopal a pak došlo i na pěsti. Důchodce míval hematomy po celém těle. Ale dlouhé tři roky týrání před okolím tajil. Nesvěřil se přátelům, známým ani sousedům.


Syn je podezřelý, že svého otce týral opakovaně od roku 2006. Většinou ho ve společně obývaném rodinném domě napadal pod vlivem alkoholu, nadával mu, fackoval ho a mlátil pěstí. Po útoku ze září roku 2007 musel důchodce strávit měsíc v nemocnici, protože měl zlomená žebra poté, co ho syn kopal do břicha i hlavy a škrtil hadicí.


Případ prošetřovali policisté, ale poškozený odmítl dát souhlas se stíháním syna. V roce 2008 syn otce po hádce polil horkou vodou z varné konvice. V srpnu 2009 mu nejprve vulgárně nadával a poté ho uchopil za vlasy a tloukl mu hlavou o dřevěnou postel a o zeď, dokud muž nezačal krvácet. V létě mu dokonce syn o hlavu rozlomil dřevěné prkénko.

 

"Zjistit domácí násilí páchané na seniorech je velmi komplikované. Starší lidé se stydí, že jako rodiče selhali a většinou vše zatajují. Některé oběti jsou v pokročilém věku, i vzhledem ke svému zdravotnímu stavu bývají vydáni napospas násilnému chování svých nejbližších," komentovala násilí na důchodních Holčáková.

Mediafax