Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2012 12:53

Ukradl 540 milionů, dostal devět let. Čermák čeká ve vazbě na odvolací soud

Milan Čermák - obviněný z loupeže století
Zdroj: Mediafax

Týden před odvolacím jednáním proti 9letému trestu vězení zadrželi policisté údajného spolupachatele tzv. krádeže století Milana Čermáka. Stalo se tak na základě příkazu vrchního soudu. Předsedkyně odvolacího senátu nakonec rozhodla o vzetí Čermáka do vazby.

Čermák, jakožto údajný spolupachatel uprchlého Františka Procházky, který z počítárny bezpečnostní agentury v Praze 3 v roce 2007 ukradl více než půl miliardy korun, byl prvoinstančním soudem uznán vinným a odsouzen k devíti letům vězení a Procházka dostal stejný trest v nepřítomnosti. Čermák, který pobýval na svobodě, se proti rozsudku odvolal, případ má právě příští čtvrtek projednat odvolací vrchní soud.


 

Podle mluvčího vrchního soudu Jana Fořta byla na Čermáka uvalena vazba z obavy před útěkem do zahraničí, ze stejných důvodů na něj soud vydal i zatykač, na jehož základě byl ve čtvrtek zadržen a umístěn do cely předběžného zadržení.

 

"Dostali jsme od policie informace, že prodal svůj dům. Vzhledem k tomu, že se zbavoval majetku a zároveň mu nebyl odebrán pas, existovala zde jasná obava z vyhýbání se trestnímu stíhání," řekl mluvčí.

 

PSALI JSME:

Loupež století je před soudem. A hlavní pachatel na útěku

 

Celkem 540 milionů korun zmizelo z počítárny agentury G4S na pražském Žižkově 1. prosince 2007. Sedmatřicetiletý Procházka v pobočce pracoval jako strážný. Podle státní zástupkyně Jaromíry Biolkové Procházka vynesl peníze v taškách z trezorové místnosti a donesl je na nakládací rampu. Tam již podle obžaloby čekal Čermák v bílé dodávce s logem společnosti, která se na první pohled nijak nelišila od služebních vozidel firmy, a peníze odvezl.

 

Čermák byl v březnu 2008 policií zatčen a vazebně vyšetřován. S uprchlým Procházkou se podle policie nepopiratelně stýkal, což při vyšetřování potvrdily i pachové stopy, zajištěné právě v odstavené dodávce v Kandrtově ulici v pražské Libni. Z pankrácké vazební věznice byl Čermák propuštěn až na desetimilionovou kauci.

 

Policie Čermáka podezírá, že právě on stojí za transferem ukradených peněz. František Procházka je podle policie zřejmě stále naživu. Oficiálně ale policie odmítá komentovat jakékoliv spekulace o jeho pohybu v zahraničí.

tn.cz / mediafax / krb