Ukradli mi celý život, zoufá muž, který přišel o bonsaje za miliony

O bonsaje za 1,5 milionu korun okradli zloději 74letého Václava Kefurta z Prahy. Co prožívá, když přišel o celoživotní dílo?

Pražští policisté vyšetřují neobvyklý případ krádeže vzácných bonsají v Praze – Troji. Dvojice pachatelů ukradla důchodci přes 50 vzácných a starých rostlin.

Ukradli mi celoživotní dílo a vzpomínky na kamarády

"Ukradli mi tak kolem padesáti rostlin, některé vážily i padesát kilo, některé byly menší. Byla to více než padesátiletá práce,“ zoufá si pěstitel těchto vzácných rostlin Václav Kefurt.

"Cena ukradených rostlin je až 1,5 milionu korun," říká policejní mluvčí Jolana Číhová. Pro okradeného muže je ale škoda nevyčíslitelná. Okrasným rostlinám věnoval totiž přes padesát let života.


"Je to pro mě obrovská ztráta. Některé kytky byly jako dárek od člověka, na kterého mě vázala nějaká hezká vzpomínka, proto je to pro mě o to horší. Některé jsem zase vypěstoval už od semínka,“ dodává zdrceně.

Zloději se nejdříve vloupali zadními vrátky nad zahradou a odnášeli stromky "po svých“. "Později zřejmě zlenivěli, otevřeli si hlavní bránu a odváželi bonsaje mým vlastním kolečkem,“ kroutí nad drzostí pachatelů Kefurt.

Syn a vnuk dostali pepřákem do očí

"Když jsem se vzbudil, protože pes štěkal, a uviděl jsem zloděje, zavolal jsem na syna a vnuka. Ti vyběhli ven a začali zloděje pronásledovat. Po chvilce jednoho dopadli, tak se poprali a dostali pepřovým sprejem do očí,“ vzpomíná.

Policie ale přišla na místo včas a jednoho ze zlodějů zadržela. Syna i vnuka pana Václava odvezla záchranka do nemocnice.

Podle policistů mohlo jít o krádež na objednávku vzhledem k charakteru a množství odcizených rostlin. To nevylučuje ani okradený pěstitel.

"Musel to udělat nějaký odborník, protože mi ukradl ty nejvzácnější kousky. Mrzí mě, že někdo dokáže tak bezcitně okrást starého člověka,“ říká.

Martin Hlavács TN.cz