Spor o majetek

Ústavní soud dal Pezoldové novou šanci získat majetek Schwarzenbergů

Alžběta Pezoldová
Zdroj: Mediafax
Alžběta Pezoldová

Ústavní soud ve středu vyhověl stížnosti Alžběty Pezoldové (65), která tvrdí, že ji Česká republika neoprávněně vyřadila z dědického řízení ohledně majetku šlechtické rodiny Schwarzenbergů.

Ústavní soud ve středu zrušil rozsudky českých soudů, které Alžbětu Pezoldovou vyřadily z dědického řízení.

 

Soud ve zdůvodnění konstatoval, že česká justice porušila základní právo Pezoldové na spravedlivý proces a vyčetl českým soudům formalismus.

 

Pezoldová je adoptivní vnučkou po hlubockém knížeti Adolfu Schwarzenbergovi - a to jako dcera Heinricha Schwarzenberga, který byl Adolfem adoptován. Ve sporu přitom nejde o málo. Šlechtična žijící střídavě ve Vídní a jihoafrickém Johannesburgu se v České republice hlásí například o dědický nárok na zámky v Hluboké, Českém Krumlově, Třeboni nebo Jindřichově Hradci.
 

 

Okresní soud v Českých Budějovicích ale určil, že "jediným účastníkem dědického řízení, se kterým bude nadále jednat, je však její nevlastní bratr Karel Schwarzenberg". České soudy tak reflektovaly předcházející verdikt rakouského soudu v Murau, který před časem ve složitých sporech o rodové dědictví určil univerzálním dědicem Karla Schwarzenberga.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / muf