Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zamítnutá žádost

Jsem jako v gay klubu, stěžoval si Kajínek. Mírnější vězení nedostal

Šumperský soud dnes zamítl žádost doživotně odsouzeného vězně Jiřího Kajínka o přemístění do mírnějšího typu věznice. Kajínek, který si nyní trest odpykává ve věznici s ostrahou, žádal o přemístění do věznice s dozorem.

Soudce za přítomnosti Kajínka jednal v prostorách věznice v Mírově na Šumpersku, odkud vězeň před téměř 15 lety uprchl. Kajínek je ve vězení za dvojnásobnou vraždu z roku 1993, vinu popírá. Podle soudu zákon v jeho případě přeřazení do věznice s dozorem nepřipouští.

 

Kajínek byl původně umístěn do nejpřísnějšího typu věznice, do věznice se zvýšenou ostrahou. Tam pobýval do loňského ledna, kdy jej soud na jeho žádost přemístil do věznice s ostrahou. Nyní si podal další žádost týkající se přeřazení do věznice s dozorem, kde by se prý mohl připravit na legální odchod z věznice.

 

 

 

Kajínek byl přeřazen do věznice s ostrahou v lednu loňského roku a z Mírova byl poté odvezen do Rýnovic. V květnu se poté ocitl znovu na Mírově a tvrdí, že i když je v ostraze, je s ním zacházeno i nadále jako s vězněm ve zvýšené ostraze. "Vyrobili mi celu, která je zase v zesíleném stavebně-technickém zabezpečení. Jsem dvakrát denně vyveden, dvakrát denně mi celu proklepávají. Pořád mě někdo osahává, připadám si jak v gay klubu," stěžoval si dnes u soudu Kajínek. "Kdybych se dostal do věznice s dozorem, vzhledem k tomu, co by si na mě vězeňská služba vymyslela, byl bych tak reálně ve věznici s ostrahou," doplnil Kajínek.

 

Soud přitom přesvědčoval, že utéci nehodlá. "Dělám od roku 2000 vše proto, abych mohl odejít z vězení legálně. Ať už pokusem obnovy řízení nebo vyčkáním na nějakou zákonnou lhůtu. V žádném případě neuvažuju o útěku. Jak bych mohl utíkat, když můj obličej každý pozná," podotkl vězeň.

 

Kajínek z Mírova uprchl na konci října 2000, kdy se mu podařilo strunou přeřezat mříže v okně a pomocí lana a kotvy se dostal na hradby mírovské pevnosti a odtud dolů. Pátraly po něm tisíce policistů. Vznikl speciální tým elitních kriminalistů, analytiků a pátračů. Dopadli jej po 40 dnech v Praze.

 

Kajínek byl k výjimečnému trestu doživotí odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal další podnikatel. Kajínek vinu popírá.

 

V mírovské věznici si nyní trest odpykává 356 vězňů, z toho čtyři doživotní.

 

tn.cz / ČTK / gar