V Ostravě pokračoval soud s vítkovskými žháři

Námitkami obhájce Davida Vaculíka a návrhy na další dokazování a předvolání svědků pokračoval v pondělí po dvouměsíční přestávce v Ostravě soud se čtveřicí extremistů, obžalovaných ze zapálení domu romské rodiny ve Vítkově.

Vaculíkův obhájce Petr Kausta dnes u soudu namítal, že návrh zmocněnce romské rodiny Markuse Papeho, aby soud četl osobní korespondenci Davida Vaculíka z vězení, je protizákonný. Navrhoval také psychologický posudek rodičů popálené Natálky. "Kudrik i Siváková u soudu popisovali událost jinak, než ji popsal hasič, který s nimi mluvil přímo na místě požáru," tvrdil Kausta.

 

Po těchto námitkách si účastníci soudního jednání nasadili sluchátka a poslouchali nahrávky policejních odposlechů, které veřejnost nemá možnost slyšet. Také to obhájce Kausta kritizoval. "Je na posouzení soudu, zda to, že u veřejného jednání nemá veřejnost možnost odposlechy slyšet, je ústavní nebo ne," řekl Kausta.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o soudním procesu s obžalovanými žháři z Vítkova:

 

 

PSALI JSME:

Zápalné lahve zažehly požár. Malé dítě bojuje v nemocnici o život

Natálka byla několikrát na hranici života, stále nemá vyhráno

 

"Chceme, aby u soudu vypovídal klíčový svědek — hasič, který měl slyšet rozhovor dvou svědkyň a policii přivést na stopu vedoucí k obžalovaným," dodal Kausta. Tohoto svědka už soud jednou předvolal, ten se ale omluvil a nepřišel. V jeho čtené výpovědi z policejního výslechu zaznělo, že v den žhářského útoku vezl na diskotéku dvě kamarádky obžalovaných. Jedna z nich měla hasiči říct, že její známý jí volal, že "jede na cikány, udělat jim zlo".

 

V úterý bude přehrávání odposlechů pokračovat, na středu je předvolán další svědek. "Během čtrnácti dnů se rozsudek neplánuje," potvrdila mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová.

 

Podívejte se, co zbylo z domu po žhářském útoku:

 

 

V odposleších přehrávaných v červnu zazněly podle Markuse Papeho skutečnosti, které potvrdily účast obžalovaných na žhářském útoku. Útok v nich označili za "nejluxusnější akci".

 

Jaromír Lukeš, David Vaculík, Václav Cojocaru a Ivo Müller jsou obžalovaní z toho, že vloni v dubnu zaútočili zápalnými lahvemi na dům romské rodiny ve Vítkově. Při útoku byla vážně zraněná tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla těžké popáleniny na 77 procentech těla. V případě uznání viny hrozí všem čtyřem obžalovaným až výjimečný trest.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax