Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dramatický zásah

Valach Filip spadl do hluboké studny, zachránili ho až hasiči

Tříletý kůň Filip spadl do desetimetrové studny. Byl v ní víc než hodinu, dokonce se začínal i dusit. Nakonec vše ale dobře dopadlo a Filip se má čile k světu.

Ojedinělý zásah mají za sebou hasiči ze Semil. V obci Nová Ves nad Popelkou spadl kůň do studny. Víc než hodinu bojovaly desítky záchranářů o jeho život. I když museli hodně improvizovat, zásah byl nakonec úspěšný a tříletý valach Filip je zachráněný.
 

"Ohromný, ohromný dík,“ říká s velkou úlevou majitelka koně Iva Máková. Kůň se chtěl pravděpodobně podrbat o břízu, ale nešikovně couvl a propadl se studnou do desetimetrové hloubky, myslí si jeho majitelka.
 

"Studna nebyla vyschlá, bylo tam pravděpodobně metr a půl až dva metry vody. Koni koukala hlava z té vody,“ popisuje zásah velitel hasičů HZS Semily Tomáš Wittmayer. Vodu museli hasiči odčerpat.
 

Jeden se pak spustil ke zvířeti a zjistil, že už je vydýchaný veškerý vzduch a kůň se začíná dusit. Vzduch nakonec do studny vháněli z tlakových lahví. Celkem jich vypotřebovali sedm.
 

 

Pak mu veterinář mohl podat zklidňující injekci a mohlo začít jeho vytahování ven. Zvíře přivázali za přední nohy a jeřábem vytáhli. Při zásahu šlo o čas, navíc je to zásah, na který se nedá připravit. Tříletý Filip po zásahu vypadá spokojeně a má i chuť k jídlu. Má jen odřeniny, které mu veterinář ošetřil a dostal antibiotika. Když nepřijdou komplikace, už zítra bude moci normálně na pastvu.
 

Valach Filip neměl jednoduchý život. Současná majitelka ho vykoupila jako týraného z problémového chovu.
 

s přispěním Ivana Berky tn.cz / juz