Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.10. 2009 10:32

Vandalové zaútočili na hroby, sypali popel z uren

Neznámý vandal poničil desítky hrobů-2
Zdroj: Jindřich Kodíček
Vandalové zaútočili na hroby jen pár dní před Svátkem zesnulých.

Neznámí vandalové zdevastovali hroby na hřbitově v Hlinsku. Na ostravském hřbitově někdo vysypal popel z uren.

Policie od pátečního rána vyšetřuje poškození urnového háje v Hlinsku na Chrudimsku.

 

“Zatím neznámý pachatel tam ukopal 30 lampiček a poničil kamenné lavičky. Škodu policisté teprve vyčíslují,“ řekla mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.

 

"Co já vím, tak jsme v tomto rozsahu takový případ neměli během roku ani před Dušičkami. Loni nebo předloni pachatel poničil židovský hřbitov v Heřmanově Městci, ale nebylo to v takovém rozsahu," řekla mluvčí.

 

Podle policejní mluvčí by mohl být pachatel stíhán za poškozování cizí věci.

 

Vysypal popel z uren

 

Na hřbitově v Ostravě-Mariánských Horách neznámý pachatel zase poničil hrobku se čtyřmi urnami. Jednu přímo na hřbitově vysypal. Za hanobení lidských ostatků může jít do vězení až na dva roky.

 

Policistům vše nahlásila sedmapadesátiletá majitelka hrobky. "Pachatel vysypal urnu s ostatky manžela majitelky hrobky. Další prázdnou našla nedaleko v trávě. Jedna urna chyběla úplně," řekl mluvčí ostravské policie Petr Svoboda.

 

Více než třicet náhrobních desek a kamenů si vzali na mušku zase vandalové v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku. Více TADY.

 

Ve velkém řádili vandalové před časem i na hřbitově v Opavě, kde během několika desítek minut zničili osm desítek hrobů. Řádila tam trojice mladíků, kteří se postupně přiznali. Před soudem ale vše popřeli a tvrdili, že se přiznali pod nátlakem. Soudce je nakonec všechny začátkem října zprostil obžaloby s tím, že kriminalisté odvedli hodně špatnou práci. Více ZDE.

gib tn.cz / ČTK
Reklama