Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.7. 2009 10:18

Výbuchy, které otřásly Prahou. PŘEHLED explozí za 20 let

Výbuch, který ve čtvrtek večer otřásl karlínskou restaurací U Českého lva, je po delší době prvním větším podobným případem v metropoli.

Čtvrteční výbuch v pražské restauraci , při kterém se zranili čtyři lidé, je nejvážnějším případem tohoto typu za poslední léta. V restaurací U Českého lva v Sokolovské ulici pozdě večer explodovala výbušnina umístěná zřejmě v zavazadle jednoho z hostů. Výbuch zranil čtyři lidi, z toho jednoho těžce. Podrobnosti ZDE.

 

Připomeňte si největších exploze náloží na veřejně přístupných místech v Praze v posledních letech.


1. července 2006
V oboře Hvězda v Praze 6 explodovala výbušnina. Nikdo nebyl zraněn. Výbuch poškodil ohradní zeď obory u Ruzyňské ulice.

 

1. srpna 2004 
V ulici Na příkopě u podniku Casino Royal útočník hodil granát na terénní vůz. Chtěl zřejmě zavraždit izraelského majitele kasina. Lehce zraněno bylo 18 lidí. Na základě mezinárodního zatykače byl v Izraeli v září téhož roku zatčen pachatel Jakov Mošajlov, který byl posléze vydán do ČR a odsouzen na pět let vězení.

 

9. listopadu 2003
Výbuch neznámé látky poškodil jednu ze soch památníku obětem komunismu na úpatí Petřína. Nikdo nebyl zraněn. První útok na památník byl už 11. října.


23. října 2003
V hotelu Duo v Teplické ulici v Praze 9 explodovala menší nálož. Lidé z hotelu byli evakuováni.

 

6. července 1999
Výbuch granátu zranil u rodinného domku v ulici K Safině v Praze 4 čtyřiatřicetiletého holandského podnikatele. Granát zřejmě někdo umístil na vjezdová vrata.

 

10. března 1999
V čekárně chirurgické ambulance v budově polikliniky v Praze 9-Vysočanech vybuchla nálož a lehce zranila pět lidí. Pachatelem byl důchodce Vladimír Štěpánek, který měl na svědomí již řadu dalších útoků, například na železniční tratě. V prosinci 2003 byl zadržen a v lednu 2004 zemřel.

 

6. září 1998
Dva zahraniční turisté byli lehce zraněni při explozi výbušniny v odpadkovém koši v Jilské ulici v Praze 1. Pachatel Marian Monczka z Karviné byl odsouzen v roce 1999 na 15 let do vězení. Měl na svědomí i výbuch na tramvajové zastávce Frýdlantské mosty v Ostravě v dubnu 1998.

 

3. září 1998
Jeden člověk utrpěl těžké zranění při explozi výbušniny v Legerově ulici v centru Prahy. Pravděpodobným původcem výbuchu byl sám zraněný - amatérský pyrotechnik.


6. prosince 1997
Výbušnina explodovala u domu tehdejšího ministra financí a místopředsedy ODS Ivana Pilipa na Petřinách. Výbuch poškodil jen okna v domě a v okolí a poničil vůz.

 

5. května 1997
Na Smíchově před vchodem do cvičiště TJ Sokol na Mrázovce vybuchla v odpadkovém koši amatérsky vyrobená výbušnina. Výbuch těžce zranil správcovou areálu.

 

14. srpna 1996
V Praze 6-Dejvicích explodovala nálož v plastikové popelnici. Tlaková vlna rozbila okna v okolních domech a poškodila zaparkované automobily.


9. srpna 1996
Ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí explodovala výbušnina umístěná v odpadkovém koši. Bombu ohlásil policii anonym, stanice byla vyklizena a nikdo nebyl zraněn.


2. srpna 1990
Na hostivařské přehradě vybuchla bomba stejné konstrukce jako na Staroměstském náměstí. Vyžádala si jen několik lehkých zranění. Pachatel nebyl dopaden.
 

2. června 1990
V Praze na Staroměstském náměstí vybuchla bomba. Těžce zranila německou turistku, jež přišla o oko, lehce zraněny byly desítky lidí. Bomba vyrobená z ocelové trubky byla umístěna v tašce na podstavec pomníku Mistra Jana Husa. Pachatel nebyl zjištěn.

mar tn.cz / ČTK
Reklama