Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vyděrač, který hrozil odpálením nálože v obytném domě, dostal šest let vězení

Za vydírání a šíření poplašní zprávy ve stádiu pokusu uložil ve čtvrtek senát plzeňského krajského soudu šestiletý trest vězení recidivistovi Štěpánu Vostrackému. Ten vyhrožoval odpálením nálože perunitu v jednom plzeňském paneláku, pokud neobdrží od policie 1,8 milionu korun.

Rozsudek je pravomocný, Vostracký se na místě vzdal práva na odvolání. Soudci na závěr jednání dokonce poděkoval. Stejně tak se vzdala práva odvolání i státní zástupkyně Václava Brýdová, která byla s verdiktem soudu spokojena.

 

"Obžalovaný se ke své trestné činnosti doznal, spolupracoval s policií a podrobil se dobrovolně i hlasové zkoušce. "Trestnou činnost popsal na policii, u soudu využil svého práva a k věci už nevypovídal. Proti němu svědčil telefon nalezený na jednom místě činu a také nedopalky cigaret, podle kterých bylo jasné, že pachatel na místě činu byl," řekl v odůvodnění rozsudku soudce Jan Špeta.

 

Obžalovaný uvedl, že nechtěl nikomu ublížit a nenašla se u něj žádná trhavina, jejím použitím vyhrožoval. Soudce také uvedl, že se Vostracký za svoji trestnou činnost upřímně styděl.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tragédie na Českolipsku: Žena zemřela při požáru, muže našli oběšeného

 

Obžalovanému přitížila jeho předchozí kriminální minulost, byl dvakrát odsouzen za loupeže a ve vězení pobýval 15, 5 roku. Podle znalce netrpí žádnou duševní poruchou, nerespektuje pouze společenské normy. Původně hrozil Vostrackému až šestnáctiletý trest vězení, soud ale změnil právní kvalifikaci a za vydírání a šíření poplašné zprávy ve stádiu pokusu je sazba dva roky až osm let.

 

Vostracký se na dráhu vyděrače vydal kvůli dluhům

 

Na dráhu vyděrače se dal Vostracký proto, že mu neúnosně narostly 20 let staré dluhy a nedokázal situaci jinak vyřešit. V dopise adresovaném policii vyděrač uvedl, že v případě nedodání peněz odpálí nálož poblíž rozpojeného plynového potrubí, aby byly destruktivní účinky ještě mnohem silnější. Pachatel velmi podrobně popsal, jakým způsobem dojde k předání peněz, které budou rozděleny do dvou batohů ve voděodolném obalu.

 

Peníze měla předat posádka policejního vrtulníku

 

Peníze měla mít podle vyděračského dopisu u sebe posádka vrtulníku, která měla odstartovat z Rokycan. Součástí vyděračského dopisu byla i SIM karta, na kterou měl pachatel vystupující pro větší přesvědčivost v množném čísle, volat policii další instrukce. V osudný den 6. září pak pachatel skutečně textovými zprávami navigoval policejní vrtulník a poté stanovil místo v lese u telekomunikačního stožáru, kde mají být batohy s penězi vyhozeny s tím, že vrtulník nesmí přistát.

 

Batohy s penězi policisté z vrtulníku shodili na stanoveném místě poblíž vysílače operátora mobilní telefonní sítě v katastru obce Terešov, vyděrač si je však nepřevzal a z místa ve strachu před zadržením raději utekl.

 

ČTĚTE TAKLÉ:

Podvodník sliboval pomoc zadluženým lidem. Místo toho je obral o peníze

 

Následně pachatel odeslal druhý vyděračský dopis, kde požadoval 1,2 milionu korun. K předání mělo původně dojít v Plzni na Lochotíně u nákupního centra Remus, peníze měli mít u sebe policisté v autě. Pachatel opět hrozil odpálením nálože v paneláku. Poté upřesnil, že policisté mají peníze vhodit do sklepního okna domu ve Žlutické ulici. Tam byl také pachatel zadržen.

 

"Byl jsem v tom lese u Terešova, policii jsem volal, ale rozbil se mi mobil, tak jsem ho zahodil a z místa utekl. Bál jsem se,“ uvedl Vostracký při výslechu na policii. Do policejního protokolu ke svému zadržení uvedl, že se šel několikrát podívat do sklepa, jestli už jsou tam peníze. "Když jsem je šel zkontrolovat naposledy, tak mě policisté zadrželi. Žádnou trhavinu jsem neměl, ani bych nevěděl, jak ji použít. Všechno jsem odkoukal jen z televize," řekl policistům Vostracký.

tn.cz / mediafax / krb